My Favorite Movies


  xXxmOvieChic4uxXx's Rating My Rating
1
Aquamarine (2006,  PG)
2
Lean on Me (1989,  PG-13)
Lean on Me
i rily lyk this movie coz i learned alot about a student's life on how to value ones studies inorder to fulfill his/her dreams. by also having a good relationship with your schoolmates and so do with your teachers and treasuring ones school as a second home..
3
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
yes.. he acts stupid, but isn't he great? in his own ways, the crowd knows him.. though the crowd bullies him around too but it's worth the pains he's been through.. yeah, stupidity kills but i rather choose it for making myself real without pretentions.. well, who cares anyway? =P
4
A Walk to Remember (2002,  PG)
5
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
6
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
7
The Parent Trap (1998,  PG)
8
Chek law dak gung (Naked Weapon) (2002,  R)
Chek law dak gung (Naked Weapon)
shocks.. this is simply about girl power or should i say a woman fighter! i wanna learn all those self-defenses ^^, the first time i saw it i was really amazed of how the recruited children suffers in the hands of that wicked lady and yeah, it's true that who remains among all others is great! just believe in yourself and for sure you'll win and at the same time gain love from someone who knows all that you've been through.. :)
9
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
The Karate Kid Part II
the soundtrack on this movie is really reminiscing to someone whom we want him to become the way we wanted.. but that hurts anyway.. well, it's nice to have someone whom we can call a man rather than a boy, that's best being shown on this part II movie of the Karate kid.. daniel is indeed such a good guy, i mean it's rare to find guys nowadays who knows how to respect especially to the elders.. also, it tells us about how to give a helping hand to those who need us especially to those who have done such a great part in our lives that makes us a good individual, they deserve our help even more.. just learn how to look back from where we've been through but at the same time looking forward to reach our goal.. ^^,
10
The Karate Kid (1984,  PG)
11
Titanic (1997,  PG-13)
12
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
13
The Mighty Ducks (1992,  PG)
14
D2: The Mighty Ducks (1994,  PG)
15
D3: The Mighty Ducks (1996,  PG)
16
Speed (1994,  R)
17
Transporter 2 (2005,  PG-13)
18
Casper (1995,  PG)
19
Matilda (1996,  PG)
20
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
21
Waterworld (1995,  PG-13)
22
Jumanji (1995,  PG)
23
She's the Man (2006,  PG-13)
24
Freaky Friday (2003,  PG)
25
A Cinderella Story (2004,  PG)
26
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
27
You Got Served (2004,  PG-13)
28
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
29
Life-Size (2000,  G)
30
Mean Girls (2004,  PG-13)
31
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
32
Enough (2002,  PG-13)
33
Anaconda (1997,  PG-13)
34
Elizabethtown (2005,  PG-13)
35
Urban Legends - Bloody Mary (2005,  R)
36
Voces inocentes, (Innocent Voices) (2005,  R)
37
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
38
Donggabnaegi gwawoehagi (My Tutor Friend) (2003,  Unrated)
39
White Chicks (2004,  PG-13)
40
My Girl (1991,  PG)
41
The Bachelor (1999,  PG-13)
The Bachelor
omg! it was funny to think that there were lotsa brides waiting for him! mmm there's about love and money on this movie! well, i'll go for love anyway.. ahaha
42
The Prince and Me (2004,  PG)
43
Down to You (2000,  PG-13)
Down to You
actually i've just watched this movie recently and i can't imagine to myself that i wasn't able to watch this movie before and to think it was really really nice. it's so adorable.

the story for me is the cutest kind of relationship! it's so cool and it's really about reality of how two people love each other. those kisses and hugs are like so real. Julia Stiles was ever since my idol. Love the way she plays her roles. thumbs up for her. :)
44
Little Manhattan (2005,  PG)
Little Manhattan
this is what i called puppy love.. so sweet..
45
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
46
Shinbu sueob (Love So Divine) (2004,  Unrated)
Shinbu sueob (Love So Divine)
this is a great movie! i've seen it alot of times already. i can relate a little to this movie because i've got seminarian friends too and i know how hard it is to be caught in the middle.

GOD plays the BIGGEST part in our lives. He should always be a part of our every decision in life. Be sorry if you think you've made a sin. He will listen and can always forgive. God bless us all. ^^,
47
Notting Hill (1999,  PG-13)
48
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
49
Runaway Bride (1999,  PG)
50
Clueless (1995,  PG-13)
51
Sleepover (2004,  PG)
52
The Next Karate Kid (1994,  PG)
53
The Addams Family (1991,  PG-13)
54
Idle Hands (1999,  R)
55
Resident Evil (2002,  R)
56
It Takes Two (1995,  PG)
57
It's a Boy Girl Thing (2006,  PG-13)
58
Too Young to Marry (2007,  Unrated)
59
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
60
Eorin shinbu (My Little Bride) (2004,  Unrated)
61
Loser (2000,  PG-13)
62
Bee Season (2005,  PG-13)
63
Twilight (2008,  PG-13)
64
Bratz: The Movie (2007,  PG)
65
Good Luck Chuck (2007,  R)
66
The Hot Chick (2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments