Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  chocoholiic's Rating My Rating
1
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
2
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
3
Shuang xiong, (Heroic Duo), (Seung hung) (2003,  Unrated)
Shuang xiong, (Heroic Duo), (Seung hung) 4.5 Stars
a die die muz watch show
its veri touching at the last part
so juz watch it okies??
(: juz say luv dis show
muakz(:
Click to Rate
4
Death Note (Desu nôto) (2006,  Unrated)
Click to Rate
5
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
Click to Rate
6
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
7
Azumi (2006,  Unrated)
Click to Rate
8
Azumi 2: Death or Love (2005,  Unrated)
Click to Rate
9
2046 (2005,  R)
Click to Rate
10
One Last Dance (2005,  PG-13)
Click to Rate
11
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) (2006,  Unrated)
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 5.0 Stars
the baby veri cute but overall the plot is super gd(:
Click to Rate
12
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2004,  R)
Click to Rate
13
Infernal Affairs II (2003,  PG-13)
Click to Rate
14
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) (2003,  PG-13)
Click to Rate
15
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
Click to Rate
16
Police Story II (1988,  PG-13)
Click to Rate
17
New Police Story (San ging chaat goo si) (2004,  Unrated)
Click to Rate
18
The Medallion (2003,  PG-13)
Click to Rate
19
Rush Hour (1998,  PG-13)
Click to Rate
20
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
Click to Rate
21
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Click to Rate
22
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
Click to Rate
23
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
Click to Rate
24
The Tuxedo (2002,  PG-13)
Click to Rate
25
Casshern (2004,  Unrated)
Click to Rate
26
Ngo joh aan gin diy gwai (My Left Eye Sees Ghosts) (2002,  Unrated)
Click to Rate
27
The Princess Diaries (2001,  G)
Click to Rate
28
Cars (2006,  G)
Click to Rate
29
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Click to Rate
30
Like Mike (2002,  PG)
Click to Rate
31
Like Mike 2: Streetball (2006,  PG)
Click to Rate
32
Soul Plane (2004,  R)
Click to Rate
33
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
Click to Rate
34
Final Fantasy VII - Advent Children (2005,  PG-13)
Click to Rate
35
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
36
Otoshimono (Ghost Tunnel)(Ghost Train) (2006,  Unrated)
Click to Rate
37
Kidô senshi Gundam F91 (Mobile Suit Gundam F91) (,  PG-13)
Click to Rate
38
The Eye (Gin gwai) (2002) (2002,  R)
Click to Rate
39
The Eye 2 (Gin gwai 2) (2004,  R)
Click to Rate
40
Ghost Ship (2002,  R)
Click to Rate
41
The Last Train (1973,  Unrated)
Click to Rate
42
Final Destination 3 (2006,  R)
Click to Rate
43
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
44
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
45
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
46
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
47
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
48
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
49
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
50
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
Click to Rate
51
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
Click to Rate
52
Airborne (1999,  R)
Click to Rate
53
Panic in the Skies! (1996,  Unrated)
Click to Rate
54
Night Skies (2007,  R)
Click to Rate
55
Moon to (Protégé) (2007,  Unrated)
Click to Rate