My Favorite Movies


  XxXsesshysangelXxX's Rating My Rating
1
Doomsday (2008,  R)
Doomsday
this was surprising good!! i truely love it!
2
Australia (2008,  PG-13)
Australia
truely beautiful! i love this all te way! learnt something about my country even O.o
lol
but everyone should see this
3
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
Mr. Dacry is so hot! but i love this~ i dont understand why i love this so much! its so romanatic (sp?) doesnt matter how many times i see it, i still love it
4
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
oki compare to the book, it was shockly shit.. but the movie by itself was actually pretty good... Edward's run was weird lol and the diamonds on his chest, but other then that it was good...

though they added new scenes, killed scenes i loved in the book.. but it was good without comparing it to the book..
5
300 (2007,  R)
300
didnt bored me once ^___^
truely love all the blood, the action.. it was great!
6
Eagle Eye (2008,  PG-13)
Eagle Eye
that was great! didnt got bored what so ever!
7
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant
it was MAD!!
8
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
OMFG I LOVED THIS!!!!! i saw it the day it came out!! (my birthday :P) and in GOLD CLASS!! damn i could have slept there lol BUT the movie!! i DIED at the end!!! awwww it was bloody sad and at the same time sooooo CUTE!!! but AWWWW >.< i say the 2nd movie was kinda not funny.... but the 3rd (to me) was a funnyest 1 out there!!!!!!!! jack WHAT A BLOODY HOTTIE!!!!!
9
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
just saw it and fell in love!!! it really got me thinking! really dont know if their going to be more, but it really got me wanting more!!
10
Underworld (2003,  R)
Underworld
luv it
11
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
omg!! i will kill any 1 if they h8 it!! luff it so much the best 1 yet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
12
Elfen Lied - Vector Three (,  Unrated)
Elfen Lied - Vector Three
weird not even a movie.... anyways i LOVE THIS SHOW!!!!! SO MUCH BLOOD!!! LOVE IT!!!!
13
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
it was GREAT!
LOVED IT!
just it wasnt the same without the actually mummy :P
14
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
funnyiest!!!!! better then the 2nd movie........ 2nd wasnt that much funny as the first 1
15
The Golden Compass (2007,  PG-13)
The Golden Compass
great moive!! loved it completely!!! but if you wanted read the book then you wouldnt have a clue.. cant wait for the next movie
16
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2002,  Unrated)
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass )
best movie EVER
17
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler)
and another great movie!
18
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
its so mad im so happy how it ended =D
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
SOOOOOOO GOOOOOD i luff this to DEATH!!!!!!! capt jack sparrow is so HOT!!!!
20
Air (2005,  Unrated)
Air
LOVE THIS MOVIE JUST SOOOOOOOOO MUCH!!!!!!!
21
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
MY GOD THIS MOVIE RULES!!!!!! i love this movie sooooo MUCH!!!! some bits were kinda creppy just coz they jump out at ya... but it was really good to see
22
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
this is such a GREAT as movie!!!!!! i cried at the end for the girl T-T
23
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2001,  Unrated)
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time )
another GREAT MVOIE
24
The Family Stone (2005,  PG-13)
The Family Stone
this movie was the most funniest thing i ever since!!!! i was in tears when the brothers did the bitch slaps under the table lol
25
Eragon (2006,  PG)
Eragon
best ever movie!!!!!!!!!!!!!! cant wait for nxt part of it!!
26
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
great movie got the dvd of itmuahaha
27
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
seen that i watch it too many times its kinda boring but luff it still lol
28
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
it was amazing!!!
29
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity
I love it! it really made a great start to it!
30
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
im in love with this movie!!
31
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
GREAT!! fighting great!! and ending... hmmm why cant they go back those 2 T-T
32
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
it was actually really good!the twist was interesting and had me thinking XD

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments