My Favorite Movies


  xXxspikesbabygirlxXx's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
LOVE IT!!! I love Ewan and Nicole, they did this movie really well. I cried at the end cuz its SOO SAD!!! I'm just heartbroken. I wish she hadn't died. They were truely happy with each other.
2
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
I absolutely love this movie, I love all the people that did it, Sarah did a good job of playing a bitch lol sarah is really pretty in this movie
3
Fear (1996,  R)
Fear
Its a good movie but Mark creeps me out, but i have to admit hes hott lol
4
Heathers (1988,  R)
Heathers
I love this movie! Christian Slater is SOO damn hott in this movie!
5
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip
I love the robot fight lol
6
Thumbelina (1994,  G)
Thumbelina
i love it even tho its a kid movie
7
Scarface (1983,  R)
Scarface
i love it!!! i didnt think it was gonna be that good but wow!
8
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Good movie, they have so much chemistry! They look great together
9
Domino (2005,  R)
Domino
that mexican guy is HOTT
10
A Life Less Ordinary (1997,  R)
A Life Less Ordinary
Its a really cute movie, Ewan is sooo hott in it.
11
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
Its a love story, I love love stories
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
I love Star Wars who doesnt, well a lot of ppl i guess but they dont know what theyre missing
13
Adam Sandler's Eight Crazy Nights (2002,  PG-13)
Adam Sandler's Eight Crazy Nights
one of my fave movies!
14
The Island (2005,  PG-13)
The Island
Ewan looks soo hott yum, Scarlett looks so pretty its a good movie not what expected but good
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
once again love star wars
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
love it anakin n obi r SOO hott
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
han solo (harrison) is soo hott
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
han, again, hott
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
han, once more, is hott
20
Scream (1996,  R)
Scream
a thriller, skeet is hott in this movie
21
Scream 2 (1997,  R)
Scream 2
not as good as the first one but jerry's pretty hott
22
Scream 3 (2000,  R)
Scream 3
not as good as the first or second one, no hot guys in it
23
Grease (1978,  PG)
Grease
ive always loved this movie, idk y but i did
24
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
i just recently saw this movie i love it lol
25
Over the Hedge (2006,  PG)
Over the Hedge
when i saw this i loved it, my fave was hammy n william shatners character
26
Jackass - The Movie (2002,  R)
Jackass - The Movie
johnny, steve-o, n bam r soo hott n this movie is the funniest
27
Jackass: Number Two (2006,  R)
Jackass: Number Two
OMGSH I LOVE THIS MOVIE!!!!!! ITS SOO HILARIOUS, I HAVE TO BUY IT
28
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
i like this movie its kinda weird but i loved ryan n sarah in the movie
29
Raise Your Voice (2004,  PG)
Raise Your Voice
this is a good movie, its so sad she looks so good in this movie
30
Panic Room (2002,  R)
Panic Room
now this one is scary but not that scary its pretty good
31
Shallow Grave (1995,  R)
Shallow Grave
if u havent seen this, u should watch it
32
Cold Mountain (2003,  R)
Cold Mountain
i liked this movie, i also liked jude law in it lol he was hott until he got the beard n nicole was pretty in this movie
33
Cold Creek Manor (2003,  R)
Cold Creek Manor
this is a weird movie, but pretty good
34
Cabin Fever (2002,  R)
Cabin Fever
weird.... but good
35
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Funny funny movie
36
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
i love this movie, my mom thinks its stupid but its funny
37
The Little Mermaid (1989,  G)
The Little Mermaid
ive always loved the little mermaid, n i still do
38
The Punisher (2004,  R)
The Punisher
thomas jane is so hot in this movie, the game is also good
39
Freddy vs. Jason (2003,  R)
Freddy vs. Jason
i like it, its kinda weird but yeah its kool
40
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
i liked this movie cuz of hilary n chad
41
Taxi (2004,  PG-13)
42
A Christmas Story (1983,  PG)
A Christmas Story
i love this movie especially when the kids tongue gets stuck on the frozen pole
43
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
its soo funny "nobody makes me bleed my own blood"
44
Winnie the Pooh - Springtime with Roo (2004,  G)
Winnie the Pooh - Springtime with Roo
i love winnie the pooh, eeyore n tigger
45
The Tigger Movie (2000,  G)
The Tigger Movie
this is a sad movie, poor tigger
46
Halloween - Resurrection (2002,  R)
Halloween - Resurrection
the first time i saw this i was scared lol now i watch it with my 9yr old nephew whose not afraid lol
47
Halloween H2O (1998,  R)
Halloween H2O
josh harnetts hott, we share the same bday
48
Pooh's Heffalump Movie (2005,  G)
Pooh's Heffalump Movie
the heffalump is soo cute
49
Spongebob Squarepants - Spongebob Goes Prehistoric (,  Unrated)
Spongebob Squarepants - Spongebob Goes Prehistoric
love spobo
50
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
i loved patrick in the hooker heels
51
Spongebob Squarepants - Where's Gary? (,  Unrated)
Spongebob Squarepants - Where's Gary?
poor gary
52
Sleeping Beauty (1959,  G)
Sleeping Beauty
i like this movie, idk y
53
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas (1997,  G)
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas
poor beast
54
Tuck Everlasting (2002,  PG)
Tuck Everlasting
the older brother is hotter than the younger one
55
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
The Benchwarmers
it is sooo funny, i love john heder
56
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
it was an excellent movie, russell looks soo hott in it
57
Troy (2004,  R)
Troy
good movie but i dont like orlando bloom, hes UGLY
58
Love Don't Cost a Thing (2003,  PG-13)
Love Don't Cost a Thing
cute movie
59
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
he looks so sexy in this movie
60
The Legend of Zorro (2005,  PG)
The Legend of Zorro
ooo soo hott
61
Never Talk to Strangers (1995,  R)
Never Talk to Strangers
antonio is soo hott in this movie
62
Identity (2003,  R)
Identity
a twisted ending
63
Mobsters (1991,  R)
Mobsters
christian is hott in this movie
64
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
robert is pretty hott
65
Mindhunters (2005,  R)
Mindhunters
ll cool j n christian r hott
66
Clueless (1995,  PG-13)
Clueless
i have ALWAYS loved this movie i wish i had it
67
Rock My World (Global Heresy) (2001,  R)
Rock My World (Global Heresy)
the guy wit the blue hair is hott
68
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
FUNNY FUNNY MOVIE
69
Brother Bear (2003,  G)
Brother Bear
its sad when the mama dies i think i cried
70
The Fox and the Hound (1981,  G)
The Fox and the Hound
i cried when she took him out in the forest... just thinking about it makes my eyes water
71
The Rescuers (1977,  G)
The Rescuers
love it
72
Child's Play (1988,  R)
Child's Play
love all chucky movies
73
Child's Play 2 (1990,  R)
Child's Play 2
love it, my nephew is afraid of chucky lmao
74
Child's Play 3 (1991,  R)
Child's Play 3
not as good as the first or second one
75
Bride of Chucky (1998,  R)
Bride of Chucky
this one was my fave
76
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
Even tho its an old musical, I love it
77
Seed Of Chucky (2004,  R)
Seed Of Chucky
i love all the chucky movies
78
Birthday Girl (2002,  R)
Birthday Girl
its a good movie i think hes cute ben chaplin
79
Road Trip (2000,  R)
Road Trip
It's funny when that really skinny guy has sex with that big black woman
80
Cinderella (1950,  G)
Cinderella
cute movie
81
BASEketball (1998,  R)
BASEketball
I ABSOLUTELY LOVE THIS MOVIE, ITS SOO STUPID BUT SOOO FUNNY!!!
82
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man
duke is soo hott
83
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant
I LOVE THIS MOVIE!!!!!! Steven is the hottest one.
84
Soul Survivors (2000,  R)
Soul Survivors
this is FREAKY!!!!!!!!!!!!!
85
Soul Plane (2004,  R)
Soul Plane
lol, soul plane, lol
86
The Road to El Dorado (2000,  PG)
The Road to El Dorado
idk but i like this movie
87
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
its sad but i love it
88
Urban Legends - Bloody Mary (2005,  R)
Urban Legends - Bloody Mary
SOOO SCARY!!!!!!!!
89
Love and Basketball (2000,  PG-13)
Love and Basketball
I LOVE THIS MOVIE, ITS SO CUTE
90
Drumline (2002,  PG-13)
Drumline
its soo awesome
91
Ghost Ship (2002,  R)
Ghost Ship
oo i love this movie it was scary at first but now its not but still good
92
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
i love this movie soo funny!
93
Zoolander (2001,  PG-13)
Zoolander
i love this movie its so stupid but i love the school model part, WHAT IS THIS A CENTER FOR ANTS?!?! lol soo funny
94
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite
soo funny
95
Now and Then (1995,  PG-13)
Now and Then
i love this movie! devin is hot
96
True Lies (1994,  R)
True Lies
i use to watch this all the time idk y lol
97
Taking Lives (2004,  Unrated)
Taking Lives
anglina is pretty in this movie
98
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
i love ellen
99
XXX (2002,  PG-13)
XXX
vin is soo hott
100
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
soo funny
101
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
sooo awesome!!!
102
Scary Movie 2 (2001,  R)
Scary Movie 2
funny, i like the clown part
103
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
so cute
104
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
jack is pretty hott, keira soo pretty
105
Anastasia (1997,  G)
Anastasia
love it
106
The Craft (1996,  R)
The Craft
love it i love magic movies, i also like charmed
107
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age
i love sid
108
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
omgsh i saw this n cried laughing
109
Shallow Hal (2001,  PG-13)
Shallow Hal
its funny
110
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon
sad movie
111
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
vin is hoott
112
Signs (2002,  PG-13)
Signs
my friend brittney is afraid of this movie lol
113
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
love ewan
114
The Hot Chick (2002,  PG-13)
The Hot Chick
sooo funny
115
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
love it
116
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
love patrick
117
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
OMGSH I LOVE THIS MOVIE IT IS A DAMN GOOD MOVIE
118
Jason X (2002,  R)
Jason X
this is my fave jason movie
119
Down with Love (2003,  PG-13)
Down with Love
i love ewan
120
Chicken Run (2000,  G)
Chicken Run
loved it but dont like mel gibson
121
American Pie 2 (2001,  R)
American Pie 2
soo funny
122
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2
funny movie
123
The New Guy (2002,  PG-13)
The New Guy
its soo funny
124
Breakin' All the Rules (2004,  PG-13)
125
Deliver Us from Eva (2003,  R)
Deliver Us from Eva
its funny
126
See No Evil (2006,  R)
See No Evil
its pretty sick but kinda good lol
127
Batman Forever (1995,  PG-13)
Batman Forever
i like val
128
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
What Lies Beneath
this is a scary movie! i love it harrison is soo hott
129
Click (2006,  PG-13)
Click
i love this movie, but it was also kinda sad...
130
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly
i love this movie
131
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
soo funny, yeh i invented post its
132
The Others (2001,  PG-13)
The Others
really weird but good
133
Man of the House (2005,  PG-13)
Man of the House
its good
134
House of Wax (2005,  R)
House of Wax
its not scary but kinda weird
135
Deuce Bigalow: European Gigolo (2005,  R)
Deuce Bigalow: European Gigolo
i love it soo funny
136
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
I love the part where they're fighting in the fountain
137
Shrek (2001,  PG)
Shrek
love it
138
The Wild (2006,  G)
The Wild
i loved it, the koala bear
139
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
SOO GOOD
140
Walk the Line (2005,  PG-13)
Walk the Line
didnt think i would like it but i do
141
Lloyd (2001,  PG)
Lloyd
this is sooooooo hilarious!!!!!!!!!!
142
FernGully - The Last Rainforest (1992,  G)
FernGully - The Last Rainforest
christian slaters voice is hott so is he
143
Stick It (2006,  PG-13)
Stick It
i love it!!!!!!
144
Urban Legend (1998,  R)
145
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
SOOO FUCKIN HILARIOUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! U HAVE TO WATCH IT!!!!!!!!!!!!
146
Jawbreaker (1999,  R)
Jawbreaker
LOVE IT LOL

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments