My Favorite Movies


  XxXxMissxXxX's Rating My Rating
1
Fracture (2007,  R)
Fracture 5.0 Stars
Two words......GREAT MOVIE!
Click to Rate
2
Cold Mountain (2003,  R)
Cold Mountain 5.0 Stars
I think this could be called a timeless classic.
Click to Rate
3
Legends of the Fall (1994,  R)
Click to Rate
4
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
A TRUE love story.
Click to Rate
5
The Holiday (2006,  PG-13)
Click to Rate
6
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
Click to Rate
7
The Others (2001,  PG-13)
The Others 5.0 Stars
I love movies with a twist.
Click to Rate
8
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Click to Rate
9
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
Click to Rate
10
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
11
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
12
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
13
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
14
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
15
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
16
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
17
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
18
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Click to Rate
19
3:10 to Yuma (2007) (2007,  R)
3:10 to Yuma (2007) 4.5 Stars
Wasn't really expecting to like this movie,but it turned out to be really good.
Click to Rate
20
A Mighty Heart (2007,  R)
Click to Rate
21
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
22
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Click to Rate
23
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
24
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
25
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
26
No Country for Old Men (2007,  R)
Click to Rate
27
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
28
Failure to Launch (2006,  PG-13)
Click to Rate
29
Cinderella Man (2005,  PG-13)
Click to Rate
30
Pleasantville (1998,  PG-13)
Click to Rate
31
Empire of the Sun (1987,  PG)
Empire of the Sun 4.5 Stars
Long movie,but worth every minute.
Click to Rate
32
The Number 23 (2007,  R)
Click to Rate
33
An American Haunting (2006,  PG-13)
Click to Rate
34
Unfaithful (2002,  R)
Click to Rate
35
The Gift (2000,  R)
Click to Rate
36
The Dark (2004,  R)
Click to Rate
37
An Unfinished Life (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
We Are Marshall (2006,  PG)
Click to Rate
39
Abandon (2002,  PG-13)
Click to Rate
40
Dragonfly (2002,  PG-13)
Click to Rate
41
The Devil's Advocate (1997,  R)
Click to Rate
42
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Click to Rate
43
The Piano (1993,  R)
Click to Rate
44
Hide and Seek (2005,  R)
Click to Rate
45
Nanny McPhee (2006,  PG)
Click to Rate
46
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
47
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
48
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Click to Rate
49
Closer (2004,  R)
Click to Rate
50
The Life of David Gale (2003,  R)
Click to Rate
51
Little Children (2006,  R)
Click to Rate
52
The Human Stain (2003,  R)
Click to Rate
53
One True Thing (1998,  R)