My Favorite Movies


  YAHLADIESWOMEN217754's Rating My Rating
1
Harlem Nights (1989,  R)
2
A Rage in Harlem (1991,  R)
3
A Couple of Days and Nights (2005,  Unrated)
4
Boogie Nights (1997,  R)
5
Seven Days Seven Nights (2003,  Unrated)
6
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
7
28 Days Later (2003,  R)
8
300 (2007,  R)
9
8 Mile (2002,  R)
10
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
11
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
12
A League of Their Own (1992,  PG)
13
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
14
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
15
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
16
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
17
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
18
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
19
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
20
Freddy vs. Jason (2003,  R)
21
Friday the 13th (1980,  R)
22
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
23
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
24
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
25
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
26
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
27
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
28
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan (,  R)
29
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
30
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
31
Halloween (1978,  R)
32
Halloween II (1981,  R)
33
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
34
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
35
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
36
Halloween H2O (1998,  R)
37
Curse of Halloween (2006,  Unrated)
38
Halloween - Resurrection (2002,  R)
39
Jeepers Creepers (2001,  R)
40
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
41
Tales from the Crypt (1972,  PG)
42
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
43
Tales from the Darkside: The Movie (1990,  R)
44
Creepshow (1982,  R)
45
Creepshow 2 (1987,  R)
46
Creepshow III (2006,  R)
47
Cujo (1983,  R)
48
A Walk to Remember (2002,  PG)
49
ATL (2006,  PG-13)
50
Accepted (2006,  PG-13)
51
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
52
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
53
Alien (1979,  R)
54
Aliens (1986,  R)
55
Almost Famous (2000,  R)
56
American Beauty (1999,  R)
57
American History X (1998,  R)
58
American Pie (1999,  R)
59
American Pie 2 (2001,  R)
60
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
61
American Psycho (2000,  R)
62
Apocalypse Now (1979,  R)
63
Armageddon (1998,  PG-13)
64
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
65
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
66
Babel (2006,  R)
67
Baby Boy (2001,  R)
68
Back to the Future (1985,  PG)
69
Back to the Future Part II (1989,  PG)
70
Bad Boys (1995,  R)
71
Bad Boys II (2003,  R)
72
Batman (1989,  PG-13)
73
Batman Returns (1992,  PG-13)
74
Batman Begins (2005,  PG-13)
75
Because I Said So (2007,  PG-13)
76
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
77
Big Daddy (1999,  PG-13)
78
Big Momma's House (2000,  PG-13)
79
Billy Madison (1995,  PG-13)
80
Black Hawk Down (2001,  R)
81
Blade (1998,  R)
82
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
83
Blood Diamond (2006,  R)
84
Blow (2001,  R)
85
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
86
Bring It On (2000,  PG-13)
87
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
88
Caddyshack (1980,  R)
89
Casino (1995,  R)
90
Casino Royale (2006,  PG-13)
91
Cast Away (2000,  PG-13)
92
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
93
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
94
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
95
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
96
Chicago (2002,  PG-13)
97
City of Angels (1998,  PG-13)
98
Click (2006,  PG-13)
99
Closer (2004,  R)
100
Coach Carter (2005,  PG-13)
101
Collateral (2004,  R)
102
Coming to America (1988,  R)
103
Con Air (1997,  R)
104
Constantine (2005,  R)
105
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
106
Crank (2006,  R)
107
Crash (2004,  R)
108
Cruel Intentions (1999,  R)
109
Cry Baby (1990,  PG-13)
110
Dead Poets Society (1989,  PG)
111
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
112
Die Hard (1988,  R)
113
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
114
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
115
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
116
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
117
Disturbia (2007,  PG-13)
118
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
119
Donnie Darko (2001,  R)
120
Dreamgirls (2006,  PG-13)
121
Drumline (2002,  PG-13)
122
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
123
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
124
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
125
Eragon (2006,  PG)
126
Face/Off (1997,  R)
127
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
128
Fight Club (1999,  R)
129
Final Destination (2000,  R)
130
Final Destination 2 (2003,  R)
131
Final Destination 3 (2006,  R)
132
Finding Nemo (2003,  G)
133
Forrest Gump (1994,  PG-13)
134
Four Brothers (2005,  R)
135
Freedom Writers (2007,  PG-13)
136
Friday (1995,  R)
137
Next Friday (2000,  R)
138
Friday After Next (2002,  R)
139
Full Metal Jacket (1987,  R)
140
Ghost (1990,  R)
141
Ghost Rider (2007,  PG-13)
142
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
143
Girl, Interrupted (1999,  R)
144
Gladiator (2000,  R)
145
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
146
GoodFellas (1990,  R)
147
Grease (1978,  PG)
148
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
149
Hairspray (1988,  PG)
150
Half Baked (1998,  R)
151
Hitch (2005,  PG-13)
152
Home Alone (1990,  PG)
153
Horror (2002,  R)
154
Hostel (2006,  R)
155
Hostel: Part II (2007,  R)
156
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
157
I Am Legend (2007,  PG-13)
158
I, Robot (2004,  PG-13)
159
Independence Day (1996,  PG-13)
160
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
161
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
162
Inside Man (2006,  R)
163
Interview with the Vampire (1994,  R)
164
Jackass - The Movie (2002,  R)
165
Jarhead (2005,  R)
166
Jaws (1975,  PG)
167
Jaws 2 (1978,  PG)
168
Jaws 3 (1983,  PG)
169
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
170
Jurassic Park (1993,  PG-13)
171
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
172
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
173
King Kong (2005,  PG-13)
174
Kung Fu Hustle (2005,  R)
175
Ladder 49 (2004,  PG-13)
176
Liar Liar (1997,  PG-13)
177
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
178
Lord of War (2005,  R)
179
Love and Basketball (2000,  PG-13)
180
Lucky Number Slevin (2006,  R)
181
Man on Fire (2004,  R)
182
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
183
Meet the Parents (2000,  PG-13)
184
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
185
Men in Black (1997,  PG-13)
186
Men in Black II (2002,  PG-13)
187
Minority Report (2002,  PG-13)
188
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
189
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
190
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
191
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
192
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
193
National Treasure (2004,  PG)
194
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
195
Night at the Museum (2006,  PG)
196
Norbit (2007,  PG-13)
197
Not Another Teen Movie (2001,  R)
198
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
199
Old School (2003,  R)
200
Over the Hedge (2006,  PG)
201
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
202
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
203
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
204
Pitch Black (2000,  R)
205
Platoon (1986,  R)
206
Predator (1987,  R)
207
Pretty Woman (1990,  R)
208
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
209
Pride and Prejudice (2005,  PG)
210
Pulp Fiction (1994,  R)
211
Queen of the Damned (2002,  R)
212
Ray (2004,  PG-13)
213
Red Eye (2005,  PG-13)
214
Remember the Titans (2000,  PG)
215
Requiem for a Dream (2000,  R)
216
Reservoir Dogs (1992,  R)
217
Resident Evil (2002,  R)
218
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
219
Road Trip (2000,  R)
220
Rocky (1976,  PG)
221
Rocky II (1979,  PG)
222
Rocky III (1982,  PG)
223
Rocky IV (1985,  PG)
224
Rocky V (1990,  PG-13)
225
Rocky Balboa (2006,  PG)
226
Rocky (,  Unrated)
227
Rush Hour (1998,  PG-13)
228
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
229
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
230
Saving Private Ryan (1998,  R)
231
Saw (2004,  R)
232
Saw II (2005,  R)
233
Scarface (1983,  R)
234
Saw III (2006,  R)
235
Saw IV (2007,  R)
236
Saw V (2008,  R)
237
Scary Movie (2000,  R)
238
Scary Movie 2 (2001,  R)
239
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
240
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
241
School of Rock (2003,  PG-13)
242
Scream (1996,  R)
243
Scream 2 (1997,  R)
244
Scream 3 (2000,  R)
245
Secret Window (2004,  PG-13)
246
Serenity (2005,  PG-13)
247
Seven (Se7en) (1995,  R)
248
Shark Tale (2004,  PG)
249
She's All That (1999,  PG-13)
250
Shooter (2007,  R)
251
Shrek (2001,  PG)
252
Signs (2002,  PG-13)
253
Silent Hill (2006,  R)
254
Sin City (2005,  R)
255
Sixteen Candles (1984,  PG)
256
Sleepy Hollow (1999,  R)
257
Snakes on a Plane (2006,  R)
258
Snatch (2001,  R)
259
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
260
Speed (1994,  R)
261
Spider-Man (2002,  PG-13)
262
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
263
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
264
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
265
Steel Magnolias (1989,  PG)
266
Step Up (2006,  PG-13)
267
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
268
Superman Returns (2006,  PG-13)
269
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
270
Take the Lead (2006,  PG-13)
271
Taxi Driver (1976,  R)
272
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
273
The Terminator (1984,  R)
274
Thank You For Smoking (2006,  R)
275
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
276
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
277
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
278
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
279
The Breakfast Club (1985,  R)
280
The Butterfly Effect (2004,  R)
281
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
282
The Color Purple (1985,  PG-13)
283
The Crow (1994,  R)
284
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
285
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
286
The Departed (2006,  R)
287
The Exorcist (1973,  R)
288
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
289
The Fifth Element (1997,  PG-13)
290
The Godfather (1972,  R)
291
The Godfather, Part II (1974,  R)
292
The Godfather, Part III (1990,  R)
293
The Goonies (1985,  PG)
294
The Green Mile (1999,  R)
295
The Grudge (2004,  PG-13)
296
The Hills Have Eyes (2006,  R)
297
The Illusionist (2006,  PG-13)
298
The Incredibles (2004,  PG)
299
The Italian Job (2003,  PG-13)
300
The Lake House (2006,  PG)
301
The Lion King (1994,  G)
302
The Little Mermaid (1989,  G)
303
The Longest Yard (2005,  PG-13)
304
The Mask (1994,  PG-13)
305
The Matrix (1999,  R)
306
The Matrix Reloaded (2003,  R)
307
The Matrix Revolutions (2003,  R)
308
The Mummy (1999,  PG-13)
309
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
310
The Notebook (2004,  PG-13)
311
The Pacifier (2005,  PG)
312
The Passion of the Christ (2004,  R)
313
The Patriot (2000,  R)
314
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
315
The Pianist (2002,  R)
316
The Prestige (2006,  PG-13)
317
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
318
The Ring (2002,  PG-13)
319
The Rock (1996,  R)
320
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
321
The Sandlot (1993,  PG)
322
The Shawshank Redemption (1994,  R)
323
The Shining (1980,  R)
324
The Silence of the Lambs (1991,  R)
325
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
326
The Transporter (2002,  PG-13)
327
The Usual Suspects (1995,  R)
328
The Village (2004,  PG-13)
329
The Waterboy (1998,  PG-13)
330
The Wizard of Oz (1939,  G)
331
There's Something About Mary (1998,  R)
332
Titanic (1997,  PG-13)
333
Tombstone (1993,  R)
334
Tommy Boy (1995,  PG-13)
335
Top Gun (1986,  PG)
336
Training Day (2001,  R)
337
Transformers (2007,  PG-13)
338
True Romance (1993,  R)
339
Underworld (2003,  R)
340
V for Vendetta (2006,  R)
341
Van Helsing (2004,  PG-13)
342
Vanilla Sky (2001,  R)
343
Varsity Blues (1999,  R)
344
War of the Worlds (2005,  PG-13)
345
Wayne's World (1992,  PG-13)
346
What a Girl Wants (2003,  PG)
347
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
348
When Harry Met Sally (1989,  R)
349
White Chicks (2004,  PG-13)
350
Wild Hogs (2007,  PG-13)
351
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
352
X-Men (2000,  PG-13)
353
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
354
X2 (2003,  PG-13)
355
XXX (2002,  PG-13)
356
You Got Served (2004,  PG-13)
357
Menace II Society (1993,  R)
358
Dennis the Menace (1993,  PG)
359
Dennis the Menace Strikes Again (1997,  G)
360
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
361
Tales from the Hood (1995,  R)
362
Leprechaun in the Hood (2000,  R)
363
Civil Brand (2003,  R)
364
A Civil Action (1998,  PG-13)
365
The Burning Bed (1984,  Unrated)
366
A Cry for Help: The Tracey Thurman Story (1989,  PG)
367
Cry Freedom (1987,  PG)
368
Cry Wolf (2005,  PG-13)
369
Get Rich or Die Tryin' (2005,  R)
370
Darkman III - Die Darkman Die (1995,  R)
371
8 Million Ways To Die (1986,  R)
372
The Rich Man's Wife (1996,  R)
373
Street Fight (2005,  Unrated)
374
The Pilot's Wife (2002,  PG-13)
375
The Boss' Wife (1986,  R)
376
Boss'n Up (2005,  Unrated)
377
Hustle & Flow (2005,  R)
378
London (2006,  R)
379
The Prophecy - Forsaken (2005,  R)
380
Police Academy (1984,  R)
381
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
382
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
383
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987,  PG)
384
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach (1988,  PG)
385
Police Academy 6 - City Under Siege (1989,  PG)
386
Police Academy 7 - Mission to Moscow (1994,  PG)
387
Short Circuit (1986,  PG)
388
Short Circuit 2 (1988,  PG)
389
Dolls (1987,  R)
390
Dolls (2002,  Unrated)
391
Children of the Corn (1984,  R)
392
Children of the Corn II: The Final Sacrifice (1993,  R)
393
Children of the Corn 3 - Urban Harvest (1995,  R)
394
Children of the Corn 4 - The Gathering (,  R)
395
Children of the Corn 5 - Fields of Terror (1998,  R)
396
Children of the Corn 666: Isaac's Return (1999,  R)
397
Children of the Corn - Revelation (2001,  R)
398
Children of the Damned (1963,  Unrated)
399
30 Days of Night (2007,  R)
400
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
401
The Stepfather (1987,  R)
402
Stepfather 2 (1989,  R)
403
Stepfather III (Stepfather 3: Father's Day) (1992,  R)
404
Evil Come Evil Go (1972,  Unrated)
405
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
406
See No Evil (2006,  R)
407
Root of All Evil? (2006,  Unrated)
408
976-Evil (1989,  R)
409
Hear No Evil (1993,  R)
410
Deliver Us from Eva (2003,  R)
411
The War of the Roses (1989,  R)
412
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
413
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
414
What About Bob? (1991,  PG)
415
Bob Marley and the Wailers: The Bob Marley Story (,  Unrated)
416
The Blair Witch Project (1999,  R)
417
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
418
Fatal Kiss (2002,  Unrated)
419
Kiss The Girls (1997,  R)
420
Hair Show (2004,  PG-13)
421
Barbershop (2002,  PG-13)
422
Barbershop 2 - Back in Business (2004,  PG-13)
423
Joy Ride (,  R)
424
Ride (1998,  R)
425
House of 1000 Corpses (2003,  R)
426
House of Blood (2005,  Unrated)
427
Roscoe's House of Chicken 'N Waffles (2004,  Unrated)
428
House of D (2004,  PG-13)
429
House of Wax (2005,  R)
430
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
431
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
432
Hollywood Chainsaw Hookers (1988,  R)
433
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III (1990,  R)
434
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) (1994,  R)
435
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait (2004,  Unrated)
436
Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth (2000,  Unrated)
437
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
438
Fallen (1997,  R)
439
Boyz n the Hood (1991,  R)
440
Biker Boyz (2003,  PG-13)
441
Hot Boyz (1999,  R)
442
Juice (1992,  R)
443
Popeye (1980,  PG)
444
G (2005,  R)
445
The Wood (1999,  R)
446
Fresh (1994,  R)
447
So Fresh, So Clean... a Down and Dirty Comedy (2003,  G)
448
Set It Off (1996,  R)
449
Dead Presidents (1995,  R)
450
Dead and Gone (2008,  Unrated)
451
The Dentist (1996,  R)
452
The Dentist 2: Brace Yourself (1998,  R)
453
Psycho (1960,  R)
454
Psycho II (1983,  R)
455
Psycho III (1986,  R)
456
Psycho IV: The Beginning (1991,  R)
457
Psycho (1998,  R)
458
The One (2001,  PG-13)
459
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
460
The Last Dragon (1985,  PG-13)
461
Enter the Dragon (1973,  R)
462
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
463
Single White Female (1992,  R)
464
Motives 2: Retribution (2007,  Unrated)
465
Trois 3: The Escort (2004,  R)
466
Stranger Inside (2001,  R)
467
Soul Plane (2004,  R)
468
Soul Food (1997,  R)
469
Body Shots (1999,  R)
470
Body of Evidence (1992,  R)
471
Body Chemistry (1990,  R)
472
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
473
Why Do Fools Fall In Love (1998,  R)
474
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
475
The Replacement Killers (1998,  R)
476
Born 2B Gangsta? (2005,  Unrated)
477
A Time to Kill (1996,  R)
478
Hard to Kill (1990,  R)
479
Licence To Kill (1989,  PG)
480
License to Kill (1984,  Unrated)
481
Marked for Death (1990,  R)
482
How High (2001,  R)
483
High School High (1996,  PG-13)
484
High Tide (1987,  PG-13)
485
High Crimes (2002,  PG-13)