My Favorite Movies

  Yankee10's Rating My Rating
1
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life 5.0 Stars
I'm not worthy
Click to Rate
2
Pride and Prejudice (1940,  Unrated)
Pride and Prejudice 5.0 Stars
I love it, I love it.
Click to Rate
3
Romeo and Juliet (1968,  PG)
Romeo and Juliet 5.0 Stars
Perfection.
Click to Rate
4
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles 5.0 Stars
The best ever. Forthwith, all animated features shall be measured by.
Click to Rate
5
Jesus of Nazareth (,  Unrated)
Jesus of Nazareth 5.0 Stars
The most perfect movie about Jesus ever. Robert Powell is AMAZING and what a supporting cast! (Directed by one of my favorites, Franco Zeffirelli)
Click to Rate
6
Glory (1989,  R)
Glory 5.0 Stars
One of the best war movies ever. Heartbreaking, moving. Not heavy-handed on the PC crap. Broderick is amazing in this and I didn't expect such a serious, heart-felt performance from him.
Click to Rate
7
Amadeus (1984,  PG)
Amadeus 4.5 Stars
I love this one, especially F. Murray Abraham. (Great music, too.) Though I refused to take a half-star off for historical inaccuracy (and it is LOADED with it), I found that I had to due to the dismal miscasting of Elizabeth Berridge. ANGST!!
Click to Rate
8
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind 5.0 Stars
What can I say that hasn't already been said?
Click to Rate
9
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 5.0 Stars
Could this have been done more perfectly? Amazingly faithful to the book.
Click to Rate
10
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
A Beautiful Mind 4.5 Stars
Excellent. Moving. Haunting score. Genius work by Howard and Crowe.
Click to Rate
11
The Village (2004,  PG-13)
Click to Rate
12
Elf (2003,  PG)
Elf 3.5 Stars
I love it too much. (And that James Caan agreed to do it!) Remember there are 4 basic food groups: candy, candy corns, candy canes, and syrup.
Click to Rate
13
The Emperor's New Groove (2000,  G)
The Emperor's New Groove 4.5 Stars
Hysterical, great characters, funny plot, and the best villianess and side-kick evah!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments