My Favorite Movies


  yar63's Rating My Rating
1
Alien Apocalypse (2005,  Unrated)
Click to Rate
2
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
3
Alien (1979,  R)
Click to Rate
4
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
5
Alien 3 (1992,  R)
Click to Rate
6
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
7
American Pie 2 (2001,  R)
Click to Rate
8
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
Click to Rate
9
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
Click to Rate
10
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
Click to Rate
11
Another Stakeout (1993,  PG-13)
Click to Rate
12
Best Men (1998,  R)
Click to Rate
13
Bicentennial Man (1999,  PG)
Click to Rate
14
Black Horizon (2001,  R)
Click to Rate
15
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain 0.5 Stars
Another one of the most boring movie that I've even seen. If you wanna fall asleep fast, please rent it.
Click to Rate
16
Collateral Damage (2002,  R)
Click to Rate
17
Conan the Barbarian (1982,  R)
Click to Rate
18
Conan the Destroyer (1984,  PG)
Click to Rate
19
Congo (1995,  PG-13)
Click to Rate
20
Cruising Bar (Meet Market) (1989,  Unrated)
Click to Rate
21
Deep Blue Sea (1999,  R)
Click to Rate
22
Deep Core (2000,  PG-13)
Click to Rate
23
Deepwater (2005,  R)
Click to Rate
24
Dreamcatcher (2003,  R)
Click to Rate
25
Eating Out (2005,  Unrated)
Eating Out 4.0 Stars
What can I say. It was just a great movie. I really like it.
Click to Rate
26
Eating Out 2: Sloppy Seconds (2006,  Unrated)
Eating Out 2: Sloppy Seconds 4.0 Stars
As good as the first one. There was some very good funny parts. The acting was a little lame but all in all, a fun movie to watch. I loved it.
Click to Rate
27
Edge of Seventeen (1999,  R)
Click to Rate
28
Encino Man (1992,  PG)
Click to Rate
29
Event Horizon (1997,  R)
Click to Rate
30
Funny Girl (1968,  G)
Click to Rate
31
Galaxy Quest (1999,  PG)
Click to Rate
32
Godzilla (1998,  PG-13)
Click to Rate
33
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
Click to Rate
34
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
Grumpy Old Men 3.5 Stars
Funny, great, awesome. I loved it.
Click to Rate
35
Heaven Can Wait (1978,  PG)
Click to Rate
36
Hellboy (2004,  PG-13)
Click to Rate
37
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch 5.0 Stars
Great, awsome, adorable with good funny parts all throughout. It's a very sentimental film. You'll just loved it cause I did.
Click to Rate
38
Hollow Man (2000,  R)
Click to Rate
39
Hollow Man II (2006,  R)
Click to Rate
40
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age 5.0 Stars
Lol. This is a great movie. It's funny, it has a great story line & never stop laughing. I loved it a lot. Hehehe
Click to Rate
41
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown 5.0 Stars
As funny as the first one & just as great. I loved it. I laugh a lot.
Click to Rate
42
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day 5.0 Stars
I loved it. It's an awsome movie.
Click to Rate
43
In & Out (1997,  PG-13)
Click to Rate
44
Into the Blue (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot 5.0 Stars
Action pack, great side effects, plesantly pleasing to watch. I really enjoyed it.
Click to Rate
46
Jingle All the Way (1997,  PG)
Click to Rate
47
Junior (1994,  PG-13)
Click to Rate
48
Just Friends (2005,  PG-13)
Click to Rate
49
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park 5.0 Stars
What can I say! Who here doesn't like dinosaurs. I loved it.
Click to Rate
50
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
Jurassic Park III 5.0 Stars
Just as great as the first & second one. Who doesn't like dinosaurs right. I loved it.
Click to Rate
51
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
Click to Rate
52
Lost in Space (1998) (1998,  PG-13)
Click to Rate
53
Mambo Italiano (2003,  R)