Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  yazziemom's Rating My Rating
1
Hope Floats (1998,  PG-13)
2
Sliding Doors (1998,  R)
3
Shakespeare in Love (1998,  R)
4
The Story of Us (1999,  R)
5
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
7
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
10
Sommersby (1993,  PG-13)
11
Elf (2003,  PG)
12
Reality Bites (1993,  PG-13)
13
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
14
Braveheart (1995,  R)
15
The Ref (1994,  R)
16
Stepmom (1998,  PG-13)
17
Elizabeth (1998,  R)
18
Raising Helen (2004,  PG-13)
19
Hanging Up (2000,  PG-13)
20
Romeo and Juliet (1968,  PG)
21
Sense and Sensibility (1995,  PG)
22
Les Miserables (1998,  PG-13)
23
The Last Samurai (2003,  R)
24
The Notebook (2004,  PG-13)
25
Pieces of April (2003,  PG-13)
26
A River Runs Through It (1992,  PG)
27
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
28
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
29
The Truman Show (1998,  PG)
30
Father of the Bride (1991,  PG)
31
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
32
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
33
What About Bob? (1991,  PG)
34
Big Fish (2003,  PG-13)
35
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
36
Along Came Polly (2004,  PG-13)
37
Emma (1996,  PG)
38
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
39
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
40
Legends of the Fall (1994,  R)
41
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
42
The Holiday (2006,  PG-13)
43
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
44
The Object of My Affection (1998,  R)
45
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
46
Passion of Mind (2000,  PG-13)
47
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
48
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
49
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
50
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
51
A Perfect Murder (1998,  R)
52
Bicentennial Man (1999,  PG)
53
Catch and Release (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments