My Favorite Movies


  yhancik's Rating My Rating
1
Raising Arizona (1987,  PG-13)
Click to Rate
2
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
3
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
4
No Country for Old Men (2007,  R)
Click to Rate
5
Eraserhead (1977,  Unrated)
Click to Rate
6
Blue Velvet (1986,  R)
Click to Rate
7
Lost Highway (1997,  R)
Click to Rate
8
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
9
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Click to Rate
10
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
11
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
12
Futurama: Bender's Big Score (2007,  Unrated)
Click to Rate
13
På rymmen med Pippi Långstrump (Pippi on the Run) (1970,  G)
Click to Rate
14
This Is Spinal Tap (1984,  R)
Click to Rate
15
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
16
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Click to Rate
17
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
18
Pi (1998,  R)
Click to Rate
19
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
20
Casino Royale (1967,  G)
Click to Rate
21
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Click to Rate
22
Avalon (2001,  R)
Click to Rate
23
Videodrome (1983,  R)
Click to Rate
24
Fahrenheit 451 (1966) (1966,  PG)
Click to Rate
25
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
26
Grégoire Moulin contre l'humanité (2001,  Unrated)
Click to Rate
27
Acteurs, Les, (Actors ) (2000,  PG)
Click to Rate
28
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
29
The Virgin Suicides (1999,  R)
Click to Rate
30
Being John Malkovich (1999,  R)
Click to Rate
31
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
32
The Fly (1958,  Unrated)
Click to Rate
33
Forbidden Planet (1956,  G)
Click to Rate
34
Village of the Damned (1960,  Unrated)
Click to Rate
35
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
36
Waking Life (2001,  R)
Waking Life 3.5 Stars
Way too tallkative :o
Click to Rate
37
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
Click to Rate
38
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
39
Benny & Joon (1993,  PG)
Click to Rate
40
The Addams Family (1991,  PG-13)
Click to Rate
41
Mary Poppins (1964,  G)
Click to Rate
42
Les Portes de la gloire (Doors of Glory) (2001,  Unrated)
Click to Rate
43
Kitchen Stories (2004,  PG)
Click to Rate
44
The Rutles: All You Need Is Cash (1978,  Unrated)
Click to Rate
45
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
46
Secretary (2002,  R)
Click to Rate
47
Galaxy Quest (1999,  PG)
Click to Rate
48
TRON (1982,  PG)
Click to Rate
49
Ghost World (2001,  R)
Click to Rate
50
Sans soleil (Sunless) (1983,  Unrated)
Click to Rate
51
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
Click to Rate
52
The Trouble With Harry (1955,  PG)
Click to Rate
53
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) (1999,  Unrated)
Click to Rate
54
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate