My Favorite Movies

  yhancik2's Rating My Rating
1
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
2
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
3
Lost Highway (1997,  R)
Click to Rate
4
Pi (1998,  R)
Click to Rate
5
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
6
Gattaca (1997,  PG-13)
Click to Rate
7
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
8
Raising Arizona (1987,  PG-13)
Click to Rate
9
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
10
No Country for Old Men (2007,  R)
Click to Rate
11
Grégoire Moulin contre l'humanité (2001,  Unrated)
Click to Rate
12
Human Nature (2002,  R)
Click to Rate
13
Ghost World (2001,  R)
Click to Rate
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
15
Plan 9 from Outer Space (1958,  Unrated)
Click to Rate
16
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
17
Kitchen Stories (2004,  PG)
Click to Rate
18
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
19
Secretary (2002,  R)
Click to Rate
20
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
21
Waking Life (2001,  R)
Click to Rate
22
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
23
Mary Poppins (1964,  G)
Click to Rate
24
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
Click to Rate
25
Casino Royale (1967,  G)
Click to Rate
26
The Party (1968,  PG)
Click to Rate
27
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
Click to Rate
28
A Fish Called Wanda (1988,  R)
Click to Rate
29
The Hitcher (1986,  R)
Click to Rate
30
This Is Spinal Tap (1984,  R)
Click to Rate
31
The Rutles: All You Need Is Cash (1978,  Unrated)
Click to Rate
32
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
33
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
34
12 Monkeys (1995,  R)
Click to Rate
35
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Click to Rate
36
Fahrenheit 451 (1966) (1966,  PG)
Click to Rate
37
Acteurs, Les, (Actors ) (2000,  PG)
Click to Rate
38
Avalon (2001,  R)
Click to Rate
39
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
40
John Cleese on How to Irritate People (1968,  Unrated)
Click to Rate
41
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Click to Rate
42
The Virgin Suicides (2000,  R)
Click to Rate
43
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
44
Being John Malkovich (1999,  R)
Click to Rate
45
The Fly (1958,  Unrated)
Click to Rate
46
Village of the Damned (1960,  Unrated)
Click to Rate
47
Proof (1992,  R)
Click to Rate
48
Benny & Joon (1993,  PG)
Click to Rate
49
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
50
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
Click to Rate
51
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1993,  NC-17)
Click to Rate
52
Les Convoyeurs attendent (The Carriers Are Waiting) (2000,  Unrated)
Click to Rate
53
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
54
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
55
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
56
The Truman Show (1998,  PG)
Click to Rate
57
Sans soleil (Sunless) (1983,  Unrated)
Click to Rate
58
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) (1999,  Unrated)
Click to Rate
59
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)