My Favorite Movies


  yodigee08's Rating My Rating
1
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
2
The Kingdom (2007,  R)
Click to Rate
3
American Gangster (2007,  R)
American Gangster 5.0 Stars
That is one of my best movies i got! so far
Click to Rate
4
The Eye (2008,  PG-13)
Click to Rate
5
Family (2006) (2005,  Unrated)
Family (2006) 4.0 Stars
I really enjoyed most of the movie i didn't get a chance to finish watching it tho! But I will once i check the schedule for lmn or lifetime.com.
Click to Rate
6
Camp (2003,  PG-13)
Camp 4.5 Stars
I can say this movie is a great movie. Plus it showed us at the end when the girl song the song for the first time. Her father was surprised at her that she was able to do that. He always would complain to her how fat she was. But I guess he knew then once she sung that song. Even tho! she tried to change but he needed to except who is was and that is who i am. That is wat she meant about the whole song!
Click to Rate
7
27 Dresses (2007,  PG-13)
Click to Rate
8
Who's Your Caddy? (2007,  PG-13)
Click to Rate
9
First Sunday (2008,  PG-13)
Click to Rate
10
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
Click to Rate
11
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
Akeelah and the Bee 5.0 Stars
I love that movie because the girl Akeelah had showed me that you can learn as much as you want. You can be a speller and a good one @ that. Once I saw this movie it showed me that the big words are really small words inform of a big one. That is why I love that movie so much!
Click to Rate
12
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
13
One Missed Call (2008,  PG-13)
Click to Rate
14
The Ex (2007,  PG-13)
Click to Rate
15
Fatal Desire (2006,  Unrated)
Click to Rate
16
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
17
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
Click to Rate
18
The Perfect Holiday (2007,  PG)
Click to Rate
19
Holiday in Your Heart (1997,  Unrated)
Click to Rate
20
A Perfect Murder (1998,  R)
Click to Rate
21
A Little Princess (1995,  G)
A Little Princess 4.5 Stars
I love this movie and the novel. Even the old movie from 1933 I had watched that one , too. I loved it! I am watching A little Princess right now. If I had to watch any movie over another one I would choose this one over any of them.
Click to Rate
22
Back to the Secret Garden (2002,  G)
Click to Rate
23
Aria's Secret Desires (,  Unrated)
Click to Rate
24
Phat Girlz (2006,  PG-13)
Phat Girlz 5.0 Stars
I love this movie Phat Girlz. The man who got with her and it showed her how to love her self because she is beautiful. Being big is a good thing. You just have to love every inch of you!
Click to Rate
25
Ice Princess (2005,  G)
Click to Rate
26
Next Friday (2000,  R)
Click to Rate
27
Friday (1995,  R)
Click to Rate
28
Freaky Friday (2003,  PG)
Click to Rate
29
Freaky Friday (1977) (1976,  G)
Click to Rate
30
Breakin' All the Rules (2004,  PG-13)
Click to Rate
31
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
32
The Core (2003,  PG-13)
Click to Rate
33
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
34
Torque (2004,  PG-13)
Click to Rate
35
Snowglobe (2007,  Unrated)
Click to Rate
36
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
Click to Rate
37
The Cheetah Girls (2003,  Unrated)
Click to Rate
38
Material Girls (2006,  PG)
Click to Rate
39
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Click to Rate
40
The Hitcher (1984,  R)
Click to Rate
41
Waist Deep (2006,  R)
Click to Rate
42
Just My Luck (2006,  PG-13)
Click to Rate
43
The Lake House (2006,  PG)
Click to Rate
44
Redemption (2003,  R)
Click to Rate
45
Crossover (2006,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments