My Favorite Movies


  yona71's Rating My Rating
1
The Shining (1980,  R)
The Shining
Stanley Kubrick's brilliant adaptation of Stephen King's novel about a frustrated writer forced to take the job as caretaker at a remote hotel consumed with evil.
Outstanding performances by Jack Nicholson and the rest of a top notch cast add to the eerie premise created by
Kubrick's use of lighting,colors, foreshadowing, music, and attention to the slightest details. This film is by all means "A masterpiece of modern horror."
2
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
Brilliant Sci-Fi film based on Philip K. Dick's novel, "Do Androids Dream of Electric Sheep." Harrison Ford plays a retired, alcoholic cop brought back into action to "air out" four escaped androids known as "replicants".
Rutger Hauer's haunting portrayal of the highly evolved replicant Roy Batty is outstanding. His monologue at the end of the film is so profound and so true that it'll make you think about what we take for granted as human beings.
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The very best of the Star Wars films. Better story, effects, etc. Yoda adds a magical, metaphysical touch to the film, and Harrison Ford's character portrayal of Han Solo has really evolved into the take control, stuck up scoundrel.
4
Psycho (1960,  R)
Psycho
Alfred Hitchcock's 1960 horror film that started it all. Anthony Perkins's character portrayal of the psychotic "mama's boy" Norman Bates is brilliant.
If you like horror films and haven't seen this one, you have to!
5
Halloween (1978,  R)
Halloween
The 1978 horror/slasher classic that stands alone in the midst of films attempting to capture it's eerie essence. A remarkable film of it's genre.
Donald Pleasence gives the film it's necessary humor as the killer's psychiatrist Dr. Sam Loomis as he moves about Haddonfield, Illinois in pursuit of the homicidal mental patient wearing a modified 1975 Captain Kirk mask.
John Carpenter really stamped his name into the horror genre with this brilliant piece of cinema.
6
State of Grace (1990,  R)
State of Grace
Magnificent look at the Irish mob in New York known as the Westies. Gary Oldman's character work as the ruthless Jackie Flannery is brilliant. He makes Jackie vulnerable and likable, showing he is one of the most unsung actors of our time. Sean Penn and Ed Harris turn in outstanding performances as well in this riveting film set primarily in New York City's "Hell's Kitchen". Even though Oldman's performance alone makes this film a "must see", the film is pretty much a perfect piece of cinema in every way. Very likely the best film of the last twenty years.
7
River's Edge (1987,  R)
River's Edge
A truly remarkable film! Brilliant character portrayals by a top notch cast. Particularly Dennis Hopper's character portrayal of Feck, the homebound criminal ex-biker. So crazy yet so funny! Crispin Glover's portrayal of Lane is outstanding and hilarious as well, and this film is by no means a comedy. It's a rather dark film yet always watchable and entertaining.
8
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Couldn't get better than this! This film has enthralled me since it came out when I was nine years old, and still remains a favorite to this day.
I know most of you have seen this many times, but I wanted to review and recommend it after just watching it again. It always holds up, and has something to offer for everyone.
I own the original trilogy, but this is the very best in my opinion.
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
As a six year old, this film started it all for me. I've been a die hard fan ever since. Brilliant effects that have never been outdone, and a perfect cast to top it off. Kudos to the brilliant George Lucas!
10
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
Mad Max 2 (The Road Warrior)
A brilliant look at the apocalyptic life of Max Rockatansky(Mel Gibson) on the road in his V8 Interceptor fighting off scoundrels with his faithful blue healer at his side. A must see for fans of good action films!
11
Enter the Dragon (1973,  R)
Enter the Dragon
Bruce Lee's magical martial art Jeet Kune Do and his brilliant philosophy put this film in a genre of it's own.
12
Jaws (1975,  PG)
Jaws
A 25 foot great white shark terrorizes a small beach town known as Amity Island.
Great acting, special effects, and a brilliant score by John Williams.
13
Escape from New York (1981,  R)
Escape from New York
Kurt Russell portrays a former war hero turned criminal(Snake Plissken) in John Carpenter's vision of New York City becoming a Maximum Security Penitentiary in the late 1990s.
The film takes place in 1997 when Snake is caught and brought into custody in New York when the president's plane goes down in the city turned prison.
Snake is sent in to rescue the president within twenty two hours . A very entertaining film for fans of good action.
14
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
The ultimate spaghetti western. Clint Eastwood portray's the soft spoken loner "Blondie" alongside Eli Wallach and Lee Van Cleef. A must see even if you aren't into western films!
15
Phantasm (1979,  R)
Phantasm
Outstanding horror film with a splash of sci-fi in it. Creepy and funny at the same time with a perfect cast and eerie premise.
The silver "sentinel" spheres a.k.a. "computerized vampires" are a brilliant, memorable touch to this 1979 horror classic.
16
The Fog (1979,  R)
The Fog
John Carpenter horror classic filmed in Point Reyes,CA.

Brilliant soundtrack work by John Carpenter enhances the eerie premise.
17
The Thing (1982,  R)
The Thing
John Carpenter's brilliant remake of a twelve-man research team at a remote Antarctic research station that discovers an alien buried in the snow for over 100,000 years. Great special effects and soundtrack by Ennio Morricone best known for his spaghetti western scores make this film a horror/sci-fi classic.
18
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
John Carpenter classic with Kurt Russell as a truck driver who gets involved with fighting the forces of darkness in San Francisco Chinatown. Not a horror film, but an action film with touches of mysticism and comedy from Kurt Russell's cocky, western-esque character, Jack Burton.
19
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
Without a doubt the scariest movie ever made. A young girl(Linda Blair) gets possesed by a demon while using a ouija board.
This film is quite disturbing due to it's use of blasphemy, yet a brilliant film of the horror genre.
20
The Song Remains The Same (1976,  PG)
The Song Remains The Same
This film shows Led Zeppelin at their legendary 1973 Madison Square Garden concert with mixed in scenes of the group members at their homes and in elaborate fantasy settings.
John Bonham's live version of his "Moby Dick" drum solo is magical as it always was.
As a drummer, I never tire of listening to his thunderous, jazzy brilliance.
21
A Hard Day's Night (1964,  G)
A Hard Day's Night
Brilliant look at the early rush of Beatlemania. This film shows the band members eluding rampaging fans, killing time on trains and in hotels, and performing on a TV broadcast. This film lets you see how John, Paul, George, and Ringo relate, and share their brilliance as musicians and friends.
22
Alien (1979,  R)
Alien
Brilliant work of Sci-fi/horror.
23
Drugstore Cowboy (1989,  R)
Drugstore Cowboy
Matt Dillon delivers a brilliant performance as the leader of a small group that robs drugstores for the drugs they live for. Bob's(Dillon) superstitious antics are quite effective, and really capture the feel of a paranoid, outlaw drug user. However, they are too silly to be taken seriously.
A drama with the appropriate humor, perfect cinematography, and a memorable cameo by writer William S. Burroughs who portrays a junkie man of the cloth.
Kelly Lynch plays Bob's unsatisfied wife and close partner in crime. Heather Graham and James LeGros play a young couple who are tagging along to help and learn how to steal, but their dubious beliefs in Bob's superstitions are tested, and shows that the drug addled Bob may not be far from the truths he clings to in his desolate journey as an addict of the early 1970s.
24
Five Easy Pieces (1970,  R)
Five Easy Pieces
A Nicholson classic!
25
Easy Rider (1969,  R)
Easy Rider
Brilliant film about two young bikers experiencing "the ultimate freedom" as they are crossing the country heading for Mardi Gras in New Orleans.
Jack Nicholson's character portrayal of the alcoholic lawyer "George Hanson" is somewhat brief yet quite memorable. Peter Fonda and Dennis Hopper turn in first rate performances as well.
26
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
My second favorite film in the Indiana Jones trilogy about Indy in pursuit of the Holy Grail. Sean Connery is perfect as Henry Jones Sr. Since George Lucas's original idea for the character came from the James Bond films, who could be better to play Indy's father than a former James Bond?
27
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
My least favorite of the original Star Wars trilogy, but still quite entertaining. The special effects are sublime!
Just try to ignore the Ewoks. lol
29
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
What a brilliant look at five criminals doing their thing. Truly one of the best films of the '90s. A perfectly cast film with all round good character portrayals. Especially Benicio Del Toro's portrayal of "Frederick Fenster."
30
25th Hour (2002,  R)
25th Hour
Edward Norton turns in a brilliant performance as Monty in this mesmerizing yet gloomy tale of a man's last 24 hours before he serves a seven year prison sentence. Rosario Dawson portrays his girlfriend Naturelle who's intentions are quite dubious; or are they?
31
Scream (1996,  R)
Scream
Love this film! Great thriller/ slasher film with the necessary humor and great referrences to some classic horror films. When I saw this back in '96, I was so surprised and delighted to see a good film in this genre again.
If you missed this one, do yourself a favor and rent it. Trust me.
32
Bottle Rocket (1996,  R)
Bottle Rocket
Luke and Owen Wilson shine in this comical yet mesmerizing film about three friends sharing dreams of the lives they wish they had. One has an epiphany about what he wants in life which he finds in the last place he'd think to look, while the other is fixated on distinguishing himself in the world of crime.

Brilliant score featuring songs by the band Love which is a band that deserves more recognition and appreciation than they've received.
33
Zoolander (2001,  PG-13)
34
Secret Window (2004,  PG-13)
Secret Window
Johnny Depp is brilliant in this psychological thriller about a mystery writer after a bitter separation from his wife. Things begin to spiral out of control as he continues to write at his remote lake house.
35
Old School (2003,  R)
Old School
Will Ferrell as "Frank the Tank". Need I say more?
36
Kingpin (1996,  PG-13)
Kingpin
Woody Harrelson, Randy Quaid, and Bill Murray are brilliant in this film about the journey of a has-been bowler.
37
Suspiria (1977,  R)
Suspiria
Classic horror by Dario Argento. The film is quite mesmerizing with Argento's brilliant use of lighting and cinematography which creates an eerie mood well accompanied with Goblin's brilliant soundtrack. It's easy to see and hear the influence this film has had on various filmmakers in the horror genre.
38
Fright Night (1985,  R)
Fright Night
Brilliant film of the vampire genre. Chris Sarandon's portrayal of Jerry Dandridge is very underrated.
A film I loved as a kid, that I revisited as a DVD gift. It hold's up indeed.
If you've not seen it, do yourself a favor and rent this 1985 gem.
39
Prom Night (1980,  R)
Prom Night
What can I say, this film's a horror classic, and one of the first slasher films that spawned many, even to this day. Sure the acting isn't great to say the least, but Jamie Lee Curtis stands on her own as the "scream queen" she was so destined to become. She just has it; plain and simple.
The lighting in this film is eerie, and the premise is familiar because you've seen it copied by many filmmakers. This film however, delivers horror and unintentional comedy in one dose which is something that can not be duplicated.
And as Randy(Jamie Kennedy) says regarding the police in "Scream", "If they watched Prom Night they'd save time. There's a formula to it, a very simple formula, everybody's a suspect!"
40
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Great film with brilliant character portrayals by Brad Pitt, Edward Norton, and Helena Bonham Carter.

An intriguing film that's up for interpretation by each viewer. Therefore, it makes you think.
41
The Way of the Gun (2000,  R)
The Way of the Gun
A brilliant film of two criminals portrayed by Benicio Del Toro and Ryan Phillippe who hold a surrogate mother for ransom as they seek an ultimate fortune.
The acting is first rate by Del Toro, Phillippe, and James Caan as the opposing professional hitman, and the "gunplay" scenes are very well executed allowing for optimal suspense.
The end scenes shot in New Mexico are reminiscent of the spaghetti westerns, but differ in a modern, realistic look at the violence that may result from these situations.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments