My Favorite Movies


  YoTwisty's Rating My Rating
1
Four Brothers (2005,  R)
Four Brothers 5.0 Stars
One of the best movies i have ever seen!
no doubt about it. a classic for sure.
This is one fo those movies that really gets the audience to feel wat they're feeling, see wat they see and really get the blood pumping.
After following the boys throu wat wud of been the worse experience a child coudl go throu. we see them band together once more to bring the mothers killers to jutice.
Great performance by all. teh scandals, love, hate, relationships.. all wat makes this movie one of the greatest for this generation!
If one hasnt seen this movie. they dun knwo wat there missing.
Recommended for all ages (+15).. inspirational and a movie i own in the finest cover/edition posible!
Click to Rate
2
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You 4.5 Stars
Aww... Cutest Movie of the Year!!

Loved it. It was all i wanted it to be and i cant wait for it to come out on dvd!

The scene play was so great. Hilary and Gerard were absolutely amazing! They always seem to further amze me in their performances.
The story line is one of my favourites so far. The way Gerard's charater did what he did with the letters, was what made me think 'thats what love is'.
There should be no one person who doesnt get touched in someway through watching this movie. I myself took the boyfriend and although he is like the common man, it had him smiling and laughing and i could see, although he wouldn't admit it, he enjoyed it.
I don't want to give away the whole movie, because it is worth the money.

Sum'd up.
Story line, Performances, and overall layout of the movie was spectacular.
I will admit it is more a chicky movie, but its great for couples.
The many camera views of the landscape makes the movie just that bit more amazing. I couldn't help but want to move there, right then and there.
Loved it overall, def. going to get it out on Dvd.
Click to Rate
3
The Number 23 (2007,  R)
The Number 23 4.5 Stars
Absolutely amazing.. I was a bit corny at some points and isnt displaying Jim at his best but wat a movie.
The actual number 23 theory is so interesting and i just had to try i tout for myself. my name equals up to 23 which is kinda freaky but totally awersum at the same time.
the whole concept of this is abviously wat cna drive one to insanity but the truth behind it, is i would say worth it.
Rhona Mitra hot performance as usual. Jim althou i dun liek him in these types of movie was the man for the job. All actors fitted in in ther own way to create an interesting "thriller".
I cant wait for it to hit the shelves. im certiainly checking it out again. but alot closer this time!
Click to Rate
4
Gangs of New York (2002,  R)
Gangs of New York 5.0 Stars
Saw it once.. Loved it!
Twice.. Loved it!
Own and watch it randomly.. Still love it!

A great represention of the old irish gangs of good old new york. Rivals and constant gang wars at hand at every corner. the city wasnt a place to mess around with the wrong person.
Clever characters, dialogue and screen play all come into play in the high achieving, academy award worthy picture!
Outstanding performaces done by all characters, suspense, thrill, and the usual passion (in all movies) keeps the audience wanting more. Dicaprio,Day-Lewis and Diaz, a trio of great eprformaces. a reason for first watching, proved sensational and no matter how many times u watch it, the dialogue and screen play will continue to keep the interested eye of many.
Proving its worthy of recieveing "Best Picture of The Year"
Great-ness!
Click to Rate
5
The Reaping (2007,  R)
The Reaping 5.0 Stars
This movie was great. You had to stay and see every little thing.. Great for keeping my attention and Hilary and Annasophia gave great performances :D
Click to Rate
6
Stick It (2006,  PG-13)
Stick It 5.0 Stars
AWERSUM
Click to Rate
7
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama 5.0 Stars
one of my all time favs..
Cute story line, Hot actors/actresses, great dialogue and full of cute remarks and quick thinking.
Rhona Hot as usual gives her usual; great performance.. but Reese n JOsh make a great couple and a movie makers dream.
Gorgez on and off screen, the pair give an impressive performance creating an little girls dream.
The line "why would you wanna marry me anyhow?... so i can kiss you weneva i want" is perfect and a line amny wish they could be told or tell someone.
over all great movie. but then again for me.. if it has reese or josh in it.. its usually a great movie for me!
Click to Rate
8
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly 5.0 Stars
So love this movie
Click to Rate
9
Tipping the Velvet (2002,  R)
Tipping the Velvet 5.0 Stars
Sensational! I just had to watch it, after getting a sneek peek at it at a friends place b4 her paretns changes the channel!
Exploration of Self.. Sexuality and the world, all come together in this movie.
As we follow nan throu her 'inner journey' to a more physical one, we discover as she does, the truth about her self and the way the world can view certian preferrences.
With each chapter comes the next story of nans journey. Keeley proving herself sensational wen combined with Racheal proves to be a cute couple and performance.
Throu nans ups and downs.. we see her go throu relationships.. bad life chioces and seek out her 'true' love.. even if its nto wat i expected or wanted!
Worth seeing for those who care for the smaller details in movies.. that end with an unexpected but predictable still, ending.
recommended for a more girly movie nite chioce.
Click to Rate
10
Stepmom (1998,  PG-13)
Click to Rate
11
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 5.0 Stars
jordana is soo fiiinnnee!!!!!
Click to Rate
12
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man 5.0 Stars
Bloody Awersome!!!!!!!
Click to Rate
13
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 5.0 Stars
Awersum movie!!!!
Click to Rate
14
Imagine Me & You (2006,  R)
Imagine Me & You 5.0 Stars
i love this move!!! im so glad i own it :D
Click to Rate
15
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Click to Rate
16
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls 5.0 Stars
jim carey RULES
Click to Rate
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0 Stars
Weasly Boys!! Woop there Champs, Emma was hot But the rest was good as usual!
Click to Rate
18
Loving Annabelle (2006,  Unrated)
Loving Annabelle 5.0 Stars
great movie... i love the way the romance is gradually put fourth no just all of a sudden like most. story line.. loved it!
Click to Rate
19
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show 5.0 Stars
One of my all time favourite 'old' movie! :D
Click to Rate
20
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 5.0 Stars
Orgasmic Jess, Hot arse Chris, the ever stretchy Ioan and solid rock Michael.. wat a team! Great movie with action filled fun! i would see it again but this time id take me girls!
Click to Rate
21
Aeon Flux (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia 5.0 Stars
short.. but good movie :)
Click to Rate
23
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes 4.5 Stars
way more grusum then scary
Click to Rate
24
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
25
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die 5.0 Stars
Loved it! Esp. the kiss:P
Click to Rate
26
D.E.B.S. (2004,  PG-13)
D.E.B.S. 5.0 Stars
jordana *drowls*
Click to Rate
27
Honey (2003,  PG-13)
Click to Rate
28
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
damn great movie!! loved everything about it, worth see absolutely!
Click to Rate
29
Take the Lead (2006,  PG-13)
Take the Lead 4.5 Stars
it made me wanna dance!!!
Click to Rate
30
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven 5.0 Stars
reese is so ood in this movie, its one of her best!!
Click to Rate
31
Rumor Has It (2005,  PG-13)
Rumor Has It 5.0 Stars
she is so fine in this movie:P
Click to Rate
32
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
Click to Rate
33
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
34
Annapolis (2006,  PG-13)
Annapolis 5.0 Stars
ahh jordana in a uniform... one word Hot!. the movie was good too :P
Click to Rate
35
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Click to Rate
36
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
Click to Rate
37
Click (2006,  PG-13)
Click 5.0 Stars
BEST MOVIE
Click to Rate
38
Over the Hedge (2006,  PG)
Over the Hedge 5.0 Stars
LOV IT
Click to Rate
39
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
40
What a Girl Wants (2003,  PG)
Click to Rate
41
The Prince and Me (2004,  PG)
Click to Rate
42
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Click to Rate
43
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
44
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
45
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
46
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
47
In Her Shoes (2005,  PG-13)
Click to Rate
48
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate