My Favorite Movies


  YouCanFixUglyYouCan3's Rating My Rating
1
The Abandoned (2007,  R)
2
About a Boy (2002,  PG-13)
3
The Abyss (1989,  PG-13)
4
Across the Universe (2007,  PG-13)
5
Altered (2006,  R)
6
Amadeus (1984,  R)
7
American Gangster (2007,  R)
8
American Psycho (2000,  R)
9
An American Crime (2007,  R)
10
Angel Heart (1987,  R)
11
Apocalypse Now (1979,  R)
12
Apocalypto (2006,  R)
13
Appaloosa (2008,  R)
14
The Arrival (1996,  PG-13)
15
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
16
At Close Range (1986,  R)
17
Atonement (2007,  R)
18
Bad Moon (1996,  R)
19
Badlands (1973,  PG)
20
The Ballad of Cable Hogue (1970,  Unrated)
21
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
22
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
23
Better Luck Tomorrow (2002,  R)
24
The Big Easy (1986,  R)
25
The Big Lebowski (1998,  R)
26
Big Nothing (2007,  Unrated)
27
Black Hawk Down (2001,  R)
28
Black Snake Moan (2007,  R)
29
Blood Simple (1984,  R)
30
Blood and Wine (1997,  R)
31
The Blues Brothers (1980,  R)
32
Blue Thunder (1983,  R)
33
Blue Velvet (1986,  R)
34
Body Double (1984,  R)
35
Bone Dry (2007,  Unrated)
36
Bonnie and Clyde (1967,  R)
37
Boogie Nights (1997,  R)
38
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
39
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
40
Bowfinger (1999,  PG-13)
41
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
42
Daai si gin (Breaking News) (2006,  Unrated)
43
Brick (2006,  R)
44
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
45
Bringing Out the Dead (1999,  R)
46
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
47
A Bug's Life (1998,  G)
48
Burn After Reading (2008,  R)
49
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
50
The Butterfly Effect (2004,  R)
51
Carlito's Way (1993,  R)
52
Cars (2006,  G)
53
Changeling (2008,  R)
54
The Changeling (1980,  R)
55
Changing Lanes (2002,  R)
56
Chicago 10 (2008,  R)
57
Children of Men (2006,  R)
58
Chungking Express (1996,  PG-13)
59
City of Ember (2008,  PG)
60
Class of 1984 (1982,  R)
61
Clerks (1994,  R)
62
Clerks II (2006,  R)
63
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
64
Cloverfield (2008,  PG-13)
65
Collateral (2004,  R)
66
Con Air (1997,  R)
67
Constantine (2005,  R)
68
The Conversation (1974,  PG)
69
Conversations With Other Women (2006,  R)
70
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
71
The Cowboys (1972,  PG)
72
The Crazies (1973,  R)
73
Creepshow (1982,  R)
74
Cross of Iron (1977,  R)
75
Crumb (1995,  R)
76
The Crying Game (1992,  R)
77
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
78
Dance of the Dead (2008,  R)
79
The Darjeeling Limited (2007,  R)
80
Dark City (1998,  R)
81
Days of Heaven (1978,  PG)
82
Dead Again (1991,  R)
83
Dead and Breakfast (2005,  R)
84
Dead and Buried (1981,  R)
85
Death Wish (1974,  R)
86
The Deer Hunter (1978,  R)
87
The Descent (2006,  R)
88
Detroit Rock City (1999,  R)
89
Diamond Men (2001,  R)
90
Diary of the Dead (2007,  R)
91
Die Hard (1988,  R)
92
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
93
Dirty Harry (1971,  R)
94
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
95
Dog Day Afternoon (1975,  R)
96
Domino (2005,  R)
97
Donnie Darko (2001,  R)
98
Don't Look Now (1973,  R)
99
Doomsday (2008,  R)
100
Doubt (2008,  PG-13)
101
The Driver (1978,  R)
102
Drugstore Cowboy (1989,  R)
103
The Duellists (1977,  PG)
104
Eagle Eye (2008,  PG-13)
105
East of Eden (1955,  PG)
106
Eastern Promises (2007,  R)
107
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
108
El Mariachi (1993,  R)
109
El Topo (1970,  Unrated)
110
Election (1999,  R)
111
The Elephant Man (1980,  PG)
112
Elf (2003,  PG)
113
Enchanted (2007,  PG)
114
Eraser (1996,  R)
115
Eraserhead (1977,  Unrated)
116
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
117
Escape from New York (1981,  R)
118
Event Horizon (1997,  R)
119
The Falcon and the Snowman (1985,  R)
120
Falling Down (1993,  R)
121
Fargo (1996,  R)
122
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
123
Fear No Evil (1981,  Unrated)
124
Femme Fatale (2002,  R)
125
Fido (2007,  R)
126
The Fifth Element (1997,  PG-13)
127
Fight Club (1999,  R)
128
Finding Neverland (2004,  PG)
129
The Flamingo Kid (1984,  PG-13)
130
Flashpoint (1984,  R)
131
Flirting With Disaster (1996,  R)
132
The Flock (2008,  R)
133
Flushed Away (2006,  PG)
134
The Foot Fist Way (2006,  R)
135
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
136
48 HRS (1982,  R)
137
The Fountain (2006,  PG-13)
138
Frailty (2002,  R)
139
Freaks (1932,  Unrated)
140
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
141
From Russia With Love (1964,  PG)
142
Frost/Nixon (2008,  R)
143
Frozen River (2008,  R)
144
Fulltime Killer (2003,  R)
145
Futurama: Bender's Big Score (2007,  PG)
146
Futurama: The Beast with a Billion Backs (2008,  Unrated)
147
Garden State (2004,  R)
148
Get Smart (2008,  PG-13)
149
Ginger Snaps (2001,  R)
150
Gojira (1956,  Unrated)
151
Goldfinger (1964,  PG)
152
Gone Baby Gone (2007,  R)
153
The Good Night (2007,  R)
154
GoodFellas (1990,  R)
155
Gosford Park (2001,  R)
156
Gran Torino (2009,  R)
157
The Great Escape (1963,  Unrated)
158
Gremlins (1984,  PG)
159
The Grifters (1990,  R)
160
Half Light (2005,  R)
161
The Hammer (2007,  R)
162
Hardware (1990,  R)
163
Hatchet (2006,  R)
164
Headspace (2005,  R)
165
Heathers (1988,  R)
166
Heavy Metal (1981,  R)
167
Hell Is For Heroes (1962,  Unrated)
168
Hell Night (1981,  R)
169
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986,  NC-17)
170
Hostel (2006,  R)
171
Hot Fuzz (2007,  R)
172
House of Bamboo (1955,  Unrated)
173
House of Games (1987,  R)
174
The Howling (1981,  R)
175
Hud (1963,  Unrated)
176
The Hurt Locker (2009,  R)
177
The Hustler (1961,  Unrated)
178
I Think I Love My Wife (2007,  R)
179
Idiocracy (2006,  R)
180
The Illusionist (2006,  PG-13)
181
I'm Not There (2007,  R)
182
Immortal (1995,  Unrated)
183
In the Company of Men (1997,  R)
184
In the Valley of Elah (2007,  R)
185
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
186
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
187
Into the Wild (2007,  R)
188
Jack Brooks: Monster Slayer (2007,  R)
189
Jackie Brown (1997,  R)
190
Jacob's Ladder (1990,  R)
191
Jaws (1975,  PG)
192
Jeremiah Johnson (1972,  PG)
193
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
194
Junior Bonner (1972,  PG)
195
Juno (2007,  PG-13)
196
Just Before Dawn (1981,  R)
197
Justice League: The New Frontier (2008,  Unrated)
198
Kalifornia (1993,  R)
199
The Karate Kid (1984,  PG)
200
King Boxer (1971,  Unrated)
201
The Kite Runner (2008,  PG-13)
202
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
203
Knocked Up (2007,  R)
204
Kontroll (2005,  R)
205
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
206
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
207
The Last Mimzy (2007,  PG)
208
The Last Tycoon (1976,  PG)
209
Layer Cake (2005,  R)
210
Leatherheads (2008,  PG-13)
211
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
212
Little Big Man (1970,  PG)
213
Little Miss Sunshine (2006,  R)
214
The Long Goodbye (1973,  R)
215
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
216
The Long Riders (1980,  R)
217
The Lookout (2007,  R)
218
Lord of Illusions (1995,  R)
219
Lord of War (2005,  R)
220
The Machinist (2004,  R)
221
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
222
Magnolia (1999,  R)
223
Malevolence (2004,  R)
224
Man on Fire (2004,  R)
225
Man on Wire (2008,  PG-13)
226
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
227
Manhattan (1979,  R)
228
The Manson Family (2004,  Unrated)
229
Married Life (2008,  PG-13)
230
May (2003,  R)
231
Meatball Machine (2005,  Unrated)
232
Memento (2000,  R)
233
The Memory of a Killer (2003,  Unrated)
234
Michael Clayton (2007,  R)
235
Midnight Express (1978,  R)
236
Midnight Movie (2008,  R)
237
The Minus Man (1999,  R)
238
Miracle Mile (1989,  R)
239
Misery (1990,  R)
240
Mission Impossible (1996,  PG-13)
241
The Mist (2007,  R)
242
Mister Lonely (2007,  Unrated)
243
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
244
Motel Hell (1980,  R)
245
Mountains of the Moon (1990,  R)
246
Mr. Brooks (2007,  R)
247
Munich (2005,  R)
248
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
249
My Name Is Bruce (2007,  R)
250
The Naked Kiss (2001,  Unrated)
251
Nashville (1975,  R)
252
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
253
Near Dark (1987,  R)
254
The New World (2005,  PG-13)
255
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
256
The Nines (2007,  R)
257
1984 (1956,  Unrated)
258
No Country for Old Men (2007,  R)
259
Notes on a Scandal (2006,  R)
260
November (2004,  R)
261
O (2001,  R)
262
Office Space (1999,  R)
263
Oldboy (2005,  R)
264
Once (2007,  R)
265
Once Upon a Time in America (1984,  R)
266
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
267
Orange County (2002,  PG-13)
268
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
269
Paper Moon (1973,  PG)
270
Paprika (2006,  R)
271
A Perfect World (1993,  PG-13)
272
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
273
Persepolis (2007,  PG-13)
274
Phone Booth (2003,  R)
275
Pi (1998,  R)
276
Pineapple Express (2008,  R)
277
The Pledge (2001,  R)
278
Point Break (1991,  R)
279
The Possession of Joel Delaney (1972,  R)
280
The Promotion (2008,  R)
281
Pulp Fiction (1994,  R)
282
Pump up the Volume (1990,  R)
283
The Quiet Earth (1985,  R)
284
Race With the Devil (1975,  PG)
285
Rachel Getting Married (2008,  R)
286
Raging Bull (1980,  R)
287
Raising Arizona (1987,  PG-13)
288
Ratatouille (2007,  G)
289
Ravenous (1999,  R)
290
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
291
[Rec] (2007,  R)
292
Reds (1981,  PG)
293
Redbelt (2008,  R)
294
The Ref (1994,  R)
295
The Reivers (1969,  PG)
296
Repo Man (1984,  R)
297
Repulsion (1965,  Unrated)
298
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
299
Resurrecting the Champ (2007,  PG-13)
300
Ride the High Country (1962,  Unrated)
301
Right at Your Door (2007,  R)
302
The Right Stuff (1983,  PG)
303
Rio Bravo (1998,  Unrated)
304
Ripley's Game (2003,  R)
305
River's Edge (1987,  R)
306
Road to Perdition (2002,  R)
307
The Rocker (2008,  PG-13)
308
Rocket Science (2007,  R)
309
Rocky Balboa (2006,  PG)
310
Role Models (2008,  R)
311
Roman (2006,  Unrated)
312
Romance and Cigarettes (2007,  R)
313
Romper Stomper (1992,  R)
314
The Roost (2005,  Unrated)
315
Rounders (1998,  R)
316
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
317
The Ruins (2008,  R)
318
The Rules of Attraction (2002,  R)
319
Run Fatboy Run (2007,  PG-13)
320
Rushmore (1998,  R)
321
The Saddest Music in the World (2004,  R)
322
The Savages (2007,  R)
323
A Scanner Darkly (2006,  R)
324
Schindler's List (1993,  R)
325
The Searchers (1956,  Unrated)
326
Seraphim Falls (2007,  R)
327
Serenity (2005,  PG-13)
328
Session 9 (2001,  R)
329
Seven Pounds (2008,  PG-13)
330
Severance (2006,  R)
331
Sex Drive (2008,  R)
332
Shadow of the Vampire (2000,  R)
333
Shaun of the Dead (2004,  R)
334
Shotgun Stories (2007,  PG-13)
335
The Shootist (1976,  PG)
336
Sideways (2004,  R)
337
Silent Hill (2006,  R)
338
A Simple Plan (1998,  R)
339
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
340
Sin City (2005,  R)
341
Skeletons In The Closet (2001,  R)
342
Slap Shot (1977,  R)
343
Sling Blade (1997,  R)
344
Slumdog Millionaire (2008,  R)
345
Smokin' Aces (2007,  R)
346
Sneakers (1992,  PG-13)
347
Snow Angels (2007,  R)
348
Somewhere in Time (1980,  PG)
349
The Spanish Prisoner (1997,  PG)
350
Spartan (2004,  R)
351
The Spiderwick Chronicles (2008,  PG)
352
Spiral (2007,  PG-13)
353
Spun (2003,  R)
354
The Spy Who Came in from the Cold (1965,  Unrated)
355
Stand by Me (1986,  R)
356
Stay (2005,  R)
357
The Sting (1973,  PG)
358
Strange Days (1995,  R)
359
Straw Dogs (1971,  R)
360
Stripes (1981,  R)
361
Sudden Impact (1983,  R)
362
The Sugarland Express (1974,  PG)
363
Superbad (2007,  R)
364
Superman II (1981,  PG)
365
The Sure Thing (1985,  PG-13)
366
Suspiria (1977,  R)
367
The Sweet Hereafter (1997,  R)
368
The Tao of Steve (2000,  R)
369
Tape (2001,  R)
370
Taps (1981,  PG)
371
Targets (1968,  R)
372
Taxi Driver (1976,  R)
373
Teeth (2007,  R)
374
The Tenant (1976,  R)
375
Thank You For Smoking (2006,  R)
376
There Will Be Blood (2007,  R)
377
Thief (1981,  R)
378
Thirteen Days (2000,  PG-13)
379
13 Tzameti (2005,  Unrated)
380
This Film is Not Yet Rated (2006,  NC-17)
381
Thunderball (1965,  PG)
382
Time of the Wolf (2004,  R)
383
Tombstone (1993,  R)
384
Trainspotting (1996,  R)
385
Traitor (2008,  PG-13)
386
The Tripper (2007,  R)
387
Tropic Thunder (2008,  R)
388
True Grit (1969,  G)
389
True Romance (1993,  R)
390
The TV Set (2007,  R)
391
28 Days Later (2003,  R)
392
2046 (2005,  R)
393
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
394
The Ugly (1997,  R)
395
Unbreakable (2000,  PG-13)
396
Unforgiven (1992,  R)
397
United 93 (2006,  R)
398
V for Vendetta (2006,  R)
399
Vacancy (2007,  R)
400
Videodrome (1983,  R)
401
The Visitor (2008,  PG-13)
402
The Wackness (2008,  R)
403
Waking Life (2001,  R)
404
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)
405
War Games (,  PG)
406
The Warriors (1979,  R)
407
Watchmen (2009,  R)
408
We Own the Night (2007,  R)
409
When Strangers Appear (2002,  R)
410
White Noise 2: The Light (2007,  PG-13)
411
The Wild Bunch (1969,  R)
412
Wolf Creek (2005,  R)
413
Wonder Boys (2000,  R)
414
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
415
Year of the Dog (2007,  PG-13)
416
Young Guns (1988,  R)
417
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
418
Zero Effect (1997,  R)
419
Zodiac (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments