You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Lists Created by John
H.P. lovecraft
View All John's Lists
Related Lists
Movies I want to see
by
Joshua
jashsheth's new List
by
Mehul
genikalyn's new List
by
Debbie
top 100 fav movies soundtracks
by
Matthew
Movies I Own
by
Scott
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
John
youreontherocket's Rating
My Rating
1
The Great Escape
(1963, Unrated)
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
3
Fight Club
(1999, R)
4
Harvey
(1951, Unrated)
5
Sabrina
(1954, Unrated)
6
Blade Runner
(1982, R)
7
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
8
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
9
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
(1984, PG)
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
11
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
(1954, Unrated)
12
Akira
(1989, R)
13
Aliens
(1986, R)
14
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
15
Saving Private Ryan
(1998, R)
16
Six-String Samurai
(1998, PG-13)
17
Rushmore
(1998, R)
18
Lost In Translation
(2003, R)
19
Waiting for Guffman
(1996, R)
20
The Royal Tenenbaums
(2001, R)
21
Donnie Darko
(2001, R)
22
Titus
(1999, R)
23
This Is Spinal Tap
(1984, R)
24
Some Like It Hot
(1959, Unrated)
25
Rampo
(1995, R)
26
Dark City
(1997, R)
27
Equilibrium
(2002, R)
28
Tombstone
(1993, R)
29
Evil Dead 2
(1987, R)
30
Army of Darkness
(1992, R)
31
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
(2001, Unrated)
32
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
(1991, PG)
33
Magnolia
(1999, R)
34
Chasing Amy
(1997, R)
35
Jaws
(1975, PG)
36
Sideways
(2004, R)
37
Back to the Future
(1985, PG)
38
Airplane!
(1980, PG)
39
Young Guns
(1988, R)
40
Young Guns II
(1990, PG-13)
41
Batman Begins
(2005, PG-13)
42
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)
43
The Godfather
(1972, R)
Comments (0)
Post a comment
Recent Comments