My Favorite Movies


  yourjuliet's Rating My Rating
1
Garden State (2004,  R)
2
White Oleander (2002,  PG-13)
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
5
Big Fish (2003,  PG-13)
6
Factory Girl (2007,  R)
7
Fight Club (1999,  R)
8
Stay (2005,  R)
9
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
11
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
12
The Virgin Suicides (2000,  R)
13
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
14
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
15
Little Miss Sunshine (2006,  R)
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
17
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
18
Walk the Line (2005,  PG-13)
19
The Notebook (2004,  PG-13)
20
V for Vendetta (2006,  R)
21
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
22
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
23
Thank You For Smoking (2006,  R)
24
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
25
I Heart Huckabees (2004,  R)
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
27
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
28
The Pianist (2002,  R)
29
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
30
Lost In Translation (2003,  R)
31
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
32
Cold Mountain (2003,  R)
33
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
34
Finding Neverland (2004,  PG)
35
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
36
Closer (2004,  R)
37
Life as a House (2001,  R)
38
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
39
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
41
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments