My Favorite Movies

  YourMyWorldBrendonUrie's Rating My Rating
1
Dead Silence (2007,  R)
Dead Silence 5.0 Stars
go see this movie its a really good horror movie i am a big fan of horror movies and i really loved it so i bought it
Click to Rate
2
1408 (2007,  PG-13)
Click to Rate
3
The Messengers (2003,  PG-13)
Click to Rate
4
Halloween H2O (1998,  R)
Halloween H2O 5.0 Stars
this halloween movie i thought was the best out of all the halloween movies
Click to Rate
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
7
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
8
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
9
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 5.0 Stars
this harry potter movie had alot of action in it i liked that
Click to Rate
10
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose (1993,  Unrated)
Click to Rate
11
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card (2000,  Unrated)
Click to Rate
12
Halloween (2007) (2007,  R)
Halloween (2007) 5.0 Stars
i really loved this movie
Click to Rate
13
The Seeker: The Dark Is Rising (2007,  PG)
The Seeker: The Dark Is Rising 5.0 Stars
i went to see it with my bff courtney on the first day it came out fri night and we just loved it when it comes out to buy i'm buying it.
Click to Rate
14
Sydney White (2007,  PG-13)
Sydney White 5.0 Stars
i went to see this movie with my bff courtney that night that it came in theatrs and it was really good and funny
i love amanda bynes
Click to Rate
15
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
16
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
17
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
Click to Rate
18
Anna and the King (2000,  PG-13)
Click to Rate
19
Boogeyman 2 (2007,  Unrated)
Click to Rate
20
The Eye (2008,  PG-13)
Click to Rate
21
That's So Raven - Raven's House Party (,  G)
Click to Rate
22
The Horror Vault (2008) (,  Unrated)
Click to Rate
23
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 5.0 Stars
i really loved watching this movie. i found it really funny and adventurs to.
I saw all of the other Indiana Jones movies and i also loved them.
Harrison Ford is one of my action acters he is really good. Harrison Ford does not look 50 years old.
Click to Rate
24
Transformers 2: Revenge of the Fallen (2009,  Unrated)
Click to Rate
25
Silent Night, Deadly Night (1984,  R)
Click to Rate
26
The Strangers (2008,  R)
The Strangers
Omg how scary can a horror movie get these days lol my friend and i mostly through the whole movie were holding hands bc we both were so fucken scared out of our pants there was some funny parts like the killers were wearing doll masks and they kept appearing out of nowhere just standing around doing nothing but the rest was fucken scary
i love horror movies but i like the killing parts i hate horror movies that have ghosts in it, or people that pop-out out of nowhere.
Click to Rate
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (,  Unrated)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I Want To See
i have got to see is harry potter movie bc i have all of the other movies
Click to Rate
28
The Parent Trap (1998,  PG)
Click to Rate
29
High School Musical 3: Senior Year (2008,  Unrated)
Click to Rate
30
Sleepwalking (2008,  R)
Click to Rate
31
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
32
Red Dawn (1984,  PG-13)
Click to Rate
33
The Midnight Meat Train (2008,  R)
The Midnight Meat Train
i want to see this horror movie so bad bc i saw the previews of the movie and omg! it is so scary
Click to Rate
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
35
That's So Suite Life of Hannah Montana (2008,  G)
Click to Rate
36
Bobby (2006,  R)
Click to Rate
37
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia! Want To See
I saw the Broadway play in Toronto 3 or 4 times i hope the movie MAMMA MIA! is as fantastic as the play.
Click to Rate
38
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 3.5 Stars
I found this movie Titanic really happy and romantic in the first half and then really sad, drama and action at the end.

But ya i liked it i don't watch all the time because i own the VHS so i have to change the types.
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments