My Favorite Movies


  1. Zanjum28
  2. Z

This is all the films i enjoyed watching the most over the years and would happily watch again. In a way they are all my favourite but only the first few are my all time favourites. I am constantly adding to this list when i remember a particular film that i liked or when i watch a great new film.

  Zanjum28's Rating My Rating
1
Aliens (1986,  R)
Aliens 5.0 Stars
THE BEST FILM EVER!!! BADASS!
Click to Rate
2
Predator (1987,  R)
Predator 5.0 Stars
arnie at his best accompanied by a bunch of crazy ass mofo's with big ass guns let loose in a jungle and a 10 foot alien predator with a huge fuck of laser and other alien gadgets chasing them. this film still kicks ass after god knows how many years.
Click to Rate
3
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 5.0 Stars
samurai swords, blood, violence and mayhem. whats not to like?
Click to Rate
4
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
on its own its great, forget the crappy sequels.
Click to Rate
5
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
good to see something different, one of a kind.
Click to Rate
6
Ghost in the Shell (1995,  R)
Ghost in the Shell 5.0 Stars
One of my all time favourites manga films. The more times i watch this the more i love it. The Major is one of my favourite characters of all time. She kicks ass! Start to finish its perfect. A masterpiece by Mamoru Oshii.
Click to Rate
7
Alien (1979,  R)
Alien 5.0 Stars
classic horror, the one that started it all
Click to Rate
8
Akira (1988,  R)
Akira 5.0 Stars
This film is a visual masterpiece and a classic manga film, a must see if you are a fan of the matrix or any other sci fi films.
Click to Rate
9
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 5.0 Stars
One of the funniest films i have ever seen, i would recommend this to anyone who likes comedies. Fantastic!
Click to Rate
10
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 5.0 Stars
brilliantly done, a real classic film. think everyone likes pulp fiction.
Click to Rate
11
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2 5.0 Stars
part two was mellow but i still liked it as much as the first.
Click to Rate
12
Saw (2004,  R)
Saw 5.0 Stars
its Saw, nuff said.
Click to Rate
13
Saw II (2005,  R)
Saw II 5.0 Stars
Love it!
Click to Rate
14
Saw III (2006,  R)
Saw III 5.0 Stars
Love all Saw films
Click to Rate
15
Saw IV (2007,  R)
Click to Rate
16
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
The Fast and the Furious 5.0 Stars
awesome film, love the cars.
Click to Rate
17
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious 4.0 Stars
not as good as first i think but still great.
Click to Rate
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 5.0 Stars
love star wars dont care what anyone else thinks.
Click to Rate
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
one of the best sequels ever!
Click to Rate
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 5.0 Stars
great end to the three original star wars films. shouldnt have made the other ones they're crap.
Click to Rate
21
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs 5.0 Stars
fucking awesome, the lines are tremendous. i wish i could write shit like that!
Click to Rate
22
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
Ninja Scroll 5.0 Stars
just love it for the action and excellent artwork that goes into this sort of thing. if you aint seen it - basically its just a typical one guy against all different bad guys. has to be seen but cant explain.
Click to Rate
23
Bad Boys (1995,  R)
Bad Boys 5.0 Stars
"bad boys bad boys wotcha gonna dooo ..."
Click to Rate
24
Blade (1998,  R)
Blade 5.0 Stars
wesley snipes looking a bit menacing and slicing up vampires with a samurai sword. nice one. the first scene is a classic with the blood pumpin out the sprinklers!
Click to Rate
25
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Blade II (Blade 2) 5.0 Stars
the daywalker returns to dispatch some ugly looking vampire cross breeds. some good quotes in this one.
Click to Rate
26
Blade - Trinity (2004,  R)
Blade - Trinity 5.0 Stars
blade gets to fight the one and only Dracula. great showdown. and why the fuck is HHH in this?
Click to Rate
27
Clerks (1994,  R)
Clerks 5.0 Stars
so good for a budget film, really great dialogue. well written.
Click to Rate
28
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 5.0 Stars
this wierd film is a bit of a mind boggler but once it comes together its cool. good to see jim carey doing some real acting and not acting like a fanny.
Click to Rate
29
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
this film started a revolution i think, some people dont understand what its really about. once you read the booklet that comes with the dvd you start to see its quite deep.
Click to Rate
30
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket 5.0 Stars
private pile is the best thing about this and that drill seargent. classic.
Click to Rate
31
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 5.0 Stars
I think everyone has seen this, briallint mob film. great line up, deniro and pesci and liotta. fab.
Click to Rate
32
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore 5.0 Stars
takes me to my happy place. when adam sandler was still funny.
Click to Rate
33
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle 4.5 Stars
watched this one day and thought this is no a bad wee film, outrageous action sequences but it works well. recommend this if you like action/comedy.
Click to Rate
34
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Lucky Number Slevin 5.0 Stars
slick as fuck, not a fan of josh hartnett but its done brialliantly.
Click to Rate
35
Man on Fire (2004,  R)
Man on Fire 5.0 Stars
great when denzel goes on a rampage. great film.
Click to Rate
36
Memento (2000,  R)
Memento 5.0 Stars
you have to see it at least 3 times i think. the first time i thought wow, the second i was like oh yeah now i get that. must see film. how the fuck did they come up with an idea to make it run backwards and it works.
Click to Rate
37
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Mr. Deeds 4.0 Stars
you underestimate my shneekiness! so funny!
Click to Rate
38
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil 5.0 Stars
Thought i would re-review this. First time i saw this i knew it was a classic. I played the resident evil games (2 and 3) on playstation when i was younger and they were scary for a game. So how does the movie hold up to those who have grown up to playing the characters on PS one and other consoles. Well i reckon they did a fuckin tremendous job of it. Its eerie, dark, jumpy and fast paced. The story unravels through the film as Alice starts to recover from the acute amnesia she is affected by. There are loads of great scenes like the Red queen chamber bit(if you haven't seen it i will say no more!). The dogs, zombies, lickers are exactly just like the game so you remember the fear! And i just love the end, it leaves you wondering Alice and Matt's fate (which you find out in apocalypse). Overall a most amazing modern zombie film. top class.
Click to Rate
39
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse 4.0 Stars
I watched this again last night cos i wasnt sure which one of the three is my favourite. Good to see the Nemisis in this one so thats one up. The Nemisis looks exactly like the game Nemisis. A lot more zombies in this and its set in the city so its more open. Its more of an action film than a zombie film at times. Thought some of the stunts were a bit much but i really liked the descent down the building that was cool. yeah am pretty sure the first one is better now but i still liked this. Extinction is way better than this.
Click to Rate
40
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
sick twisted psycho thriller, love it to bits.
Click to Rate
41
Point Break (1991,  R)
Point Break 5.0 Stars
love it just for the cheesy quotes!
Click to Rate
42
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity 5.0 Stars
top film
Click to Rate
43
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy 5.0 Stars
awesome
Click to Rate
44
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum 5.0 Stars
I knew this was going to be good but never expected it to be so amazing. I was in awe of its excellence. Fantastic chase scenes like the rooftop scene make this film one of the best films i have ever seen. Its a non stop thrill ride with bourne going back to where it all began for him. It is filmed in various different locations - London, Paris, Madrid, Tangier and Berlin. I don't even like Matt Damon but he is really good at playing Jason Bourne!! The whole Bourne series is superb and this for me comes in as the best of the three. What a finale, wow!
Click to Rate
45
Scarface (1983,  R)
Scarface 5.0 Stars
come on, tony fuckin montana, what more do you need?
Click to Rate
46
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 5.0 Stars
classic
Click to Rate
47
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II 5.0 Stars
superb sequel