Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  zenithuk's Rating My Rating
1
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
One of my all time favourite movies, it deepens every time I watch it. A classic movie that should be on everyone's list.
2
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
I love Tarantino, and this movie is the height of his genius. It has so much style, in so many ways. If you've never seen it, go watch it! Now!
3
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Sex, drugs, rock'n'roll, vampires AND George Clooney. A girl couldn't ask for more!

All neatly wrapped and delivered with Tarantino's usual class. Love it.
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
It's all about pirates, and stars Johnny Depp. What's not to love?
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Just as good as the original, can't wait to see the third movie. And I'm never going to complain about being able to drool over Mr Depp in full on pirate mode.
6
Gangs of New York (2002,  R)
Gangs of New York
One of the best movies I've ever seen, will always be a favourite of mine.
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
An epic masterpiece with truly stunning cinematics. Definitely the best of the three, you feel as though you're right there with the characters. Outstanding.
8
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Possibly the best British film ever made. It's like a comedy version of Pulp Fiction - plenty of violence but lots of laughs too.
9
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
10
Fight Club (1999,  R)
11
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
12
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
13
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
Great zombie spoof, very funny. The only zombie movie I actually like.
14
The Passion of the Christ (2004,  R)
15
The Shining (1980,  R)
16
The Thing (1982,  R)
17
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Lots of action, plenty of twists plenty of depth, and two fit men to drool over. I couldn't ask for much more!
18
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
For its time, this movie was outstanding. Original and full of suspense with a memorable character in Freddy. Shame they screwed it up with the rest of the series. Still, this is definitely one to watch.
19
Blazing Saddles (1974,  R)
Blazing Saddles
Mel Brooks at his best...once watched, you can never look at a campfire in quite the same way ever again.
20
The Elephant Man (1980,  PG)
21
The Quiet Man (1952,  Unrated)
22
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Comedy classic, all three stars give great performances. An easy film to watch, and absolutely hilarious.
23
The World According to Garp (1982,  R)
The World According to Garp
Hilarious, touching, and inspirational. Williams is a great actor and plays a great part in this.
24
The Omen (2006,  R)
25
The Omen (1976,  R)
26
GoodFellas (1990,  R)
27
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
I don't care if you think I'm too old (or stupid) to be watching this, I love it! I own the DVD with musical cover and everything!
28
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest
Quite possibly Jack Nicholson's finest role, he performs it brilliantly. An absolute masterpiece.
29
Road to Perdition (2002,  R)
Road to Perdition
Another great performance from Tom Hanks in this great story about life in the mob.
30
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
I've only just got around to watching this. What can I say...wow! Simply outstanding, one of the best I've seen in the sci-fi genre.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments