My Favorite Movies
| zenmaster112's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pink Floyd - The Wall (1982, R) |
|
| 2 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 3 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 4 |
Kama Sutra: A Tale of Love (1996, R) |
|
| 5 |
Willow (1988, PG) |
|
| 6 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 7 |
Valmont (1989, R) |
|
| 8 |
Up in Smoke (1978, R) |
|
| 9 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 10 |
Mulan (1998, G)
A young girls struggle to honor her family while at the same time dishonoring them. She takesher sick fathers place in the army. She is in special forces and meets the man she falls in love with. SHe is aded by a baby dragon sent by her ancestors. She makes great frieds. There are battles. She is found out and turned away but she comes back to save china, the emperor, and her friends. |
|
| 11 |
Dogma (1999, R) |
|
| 12 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G)
the origingal with gene wilder is the best and a cult classic. |












