Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Seen of-
1001 movies you must see before you...
by
Ross
List#1
by
Talaat
The Top Films of 1999
by
Charles
Movies I Want To Own
by
Caiti and
My Movie Collection ♥
by
Kaila
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
?Z訅 ?ÖÖL?
ZeRoKoOl1651363's Rating
My Rating
1
Fight Club
(1999, R)
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
3
American Psycho
(2000, R)
4
Dazed and Confused
(1993, R)
5
28 Days Later
(2003, R)
6
300
(2007, R)
7
A Beautiful Mind
(2001, PG-13)
8
A Clockwork Orange
(1971, R)
9
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
10
Alien
(1979, R)
11
American Beauty
(1999, R)
12
American History X
(1998, R)
13
Austin Powers - International Man of Mystery
(1997, PG-13)
14
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
(1999, PG-13)
15
Babel
(2006, R)
16
Back to the Future
(1985, PG)
17
Back to the Future Part II
(1989, PG)
18
Back to the Future Part III
(1990, PG)
19
Batman
(1989, PG-13)
20
Batman Begins
(2005, PG-13)
21
Batman Returns
(1992, PG-13)
22
Blade
(1998, R)
23
Blow
(2001, R)
24
Brokeback Mountain
(2005, R)
25
Caddyshack
(1980, R)
26
Cast Away
(2000, PG-13)
27
Catch Me If You Can
(2002, PG-13)
28
Cidade de Deus, (City of God)
(2003, R)
29
Clerks
(1994, R)
30
Clueless
(1995, PG-13)
31
Coming to America
(1988, R)
32
Constantine
(2005, R)
33
Crash
(2004, R)
34
Cruel Intentions
(1999, R)
35
Cry Baby
(1990, PG-13)
36
Dirty Dancing
(1987, PG-13)
37
Donnie Darko
(2001, R)
38
Dumb and Dumber
(1994, PG-13)
39
E.T. - The Extra-Terrestrial
(1982, PG)
40
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
41
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
42
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
43
Fantastic Four
(2005, PG-13)
44
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
45
Final Destination
(2000, R)
46
Forrest Gump
(1994, PG-13)
47
Friday
(1995, R)
48
Full Metal Jacket
(1987, R)
49
Garden State
(2004, R)
50
Ghost
(1990, PG-13)
51
Ghost Rider
(2007, PG-13)
52
Ghostbusters
(1984, PG)
53
Girl, Interrupted
(1999, R)
54
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
(2000, PG-13)
55
Grease
(1978, PG)
56
Hairspray
(1988, PG)
57
Half Baked
(1997, R)
58
Harold & Kumar Go to White Castle
(2004, R)
59
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
60
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)