Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ZerotheHero32548184's Rating My Rating
1
Alien (1979,  R)
Click to Rate
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
3
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
4
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
5
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
6
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
7
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
8
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
9
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
10
Crank (2006,  R)
Click to Rate
11
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
12
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
13
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
14
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
15
I Am Legend (2007,  PG-13)
Click to Rate
16
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
17
Jackass - The Movie (2002,  R)
Click to Rate
18
Jackass: Number Two (2006,  R)
Click to Rate
19
Jarhead (2005,  R)
Click to Rate
20
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
21
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Click to Rate
22
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
23
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
24
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
25
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
26
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
27
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
28
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
29
Old School (2003,  R)
Click to Rate
30
Predator (1987,  R)
Click to Rate
31
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (,  PG)
Click to Rate
32
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
33
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
34
Road Trip (2000,  R)
Click to Rate
35
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
36
Saw (2004,  R)
Click to Rate
37
Saw II (2005,  R)
Click to Rate
38
Saw III (2006,  R)
Click to Rate
39
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
40
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
41
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
42
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
43
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
44
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
45
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
46
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
47
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
48
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
49
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
50
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
51
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
52
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
53
The Grudge (2004,  Unrated)
Click to Rate
54
The Italian Job (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
56
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
57
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
58
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
59
The Lost Boys (1987,  R)