Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Zeruhur's Rating My Rating
1
Blade Runner (1982,  R)
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
3
Conan the Barbarian (1982,  R)
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
5
Strange Days (1995,  R)
6
The English Patient (1996,  R)
7
Ronin (1998,  R)
8
The Matrix (1999,  R)
9
Batman Begins (2005,  PG-13)
10
Dark City (1998,  R)
11
Pitch Black (2000,  R)
12
Gladiator (2000,  R)
13
Sin City (2005,  R)
14
The Godfather (1972,  R)
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
16
The Crow (1994,  R)
17
The Silence of the Lambs (1991,  R)
18
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
20
The Godfather, Part II (1974,  R)
21
The Bone Collector (1999,  R)
22
Dead Poets Society (1989,  PG)
23
The Shining (1980,  R)
24
The Prestige (2006,  PG-13)
25
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
26
Forrest Gump (1994,  PG-13)
27
The 13th Warrior (1999,  R)
28
The Shipping News (2001,  R)
29
The Best of Youth (La meglio gioventů) (2003,  R)
30
V for Vendetta (2006,  R)
31
Mediterraneo (1991,  R)
32
Excalibur (1981,  R)
33
Out of Africa (1985,  PG)
34
Schindler's List (1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments