My Favorite Movies


  Zexxia's Rating My Rating
1
Three Amigos! (1986,  PG)
2
Meet the Robinsons (2007,  G)
3
Chocolat (2000,  PG-13)
4
Hot Fuzz (2007,  R)
5
The Pianist (2002,  R)
6
Stardust (2007,  PG-13)
7
The Godfather, Part III (1990,  R)
8
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe
A very good movie. Very nice job, i usualy hate musical but this one is very good. It's very actual in some part.
9
The Kite Runner (2008,  PG-13)
The Kite Runner
VERY VERY good, beatuful picture. NICE NICE acting. A very good movie.
10
Crank (2006,  R)
11
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
12
WALL-E (2008,  G)
13
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
14
The Blair Witch Project (1999,  R)
15
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
16
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
17
The History Boys (2006,  R)
18
Sweet Sixteen (2003,  R)
Sweet Sixteen
Very good
19
This Is England (2007,  Unrated)
20
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
21
L.I.E. (2001,  NC-17)
L.I.E.
VERY VERY VERY VERY VERY VERY GOOD
22
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
23
Philadelphia (1993,  PG-13)
24
The Reader (2008,  R)
25
Last Chance Harvey (2009,  PG-13)
26
Ken Park (2002,  Unrated)
Ken Park
In my top 10 movie ever
27
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
28
The Jacket (2005,  R)
29
The Dark Knight (2008,  PG-13)
30
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
Terminator Salvation
Very good. Respect the franchise. I saw it in translated french version in cinema and i recommand you see it in english even if you don't understand everything. The script is not complexe but the story line respect previous movie and even some key elements of the TV Series.
31
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
I was very good.
32
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
33
The Wild One (1954,  Unrated)
The Wild One
Rare old movie i can say i love a lot. Everyone should see it
34
Batman Begins (2005,  PG-13)
35
Street Kings (2008,  R)
36
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in)
Wow. Clearly in my top 5
37
RocknRolla (2008,  R)
RocknRolla
Very good
38
Revolver (2005,  R)
Revolver
Good, intelligent and WTF with 16% on Critics review !
39
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
Saw it 3 time, the first time in cinema and the second one at home. The third time was the good one. I loved it. Really good, interesting, refresh the style and mix different things i never think would be good together.
40
Control (2007,  R)
Control
Very good.
41
Donnie Darko: Production Diary (2004,  R)
42
Shortbus (2006,  Unrated)
Shortbus
Very, Very, Very good
43
Atonement (2007,  R)
44
Poltergeist II: the Other Side (1986,  PG-13)
45
Taken (2009,  PG-13)
Taken
Very Very good action movie. It is impressively good. I liked it a lot.
46
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
47
The Illusionist (2006,  PG-13)
48
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation
This was one of the best movie of 2000+
49
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
50
Get Real (1999,  R)
Get Real
Sympa
51
Groundhog Day (1993,  PG)
Groundhog Day
FUN FUN FUN. The grand dady of this style of movie.
52
Children of Men (2006,  R)
53
The Godfather (1972,  R)
54
The Last King of Scotland (2006,  R)
The Last King of Scotland
Very good movie, make understand some word conflic
55
Green Street Hooligans (2005,  R)
56
Alpha Dog (2007,  R)
Alpha Dog
Very good :o) Surprisingly
57
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
58
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) (2003,  Unrated)
59
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
60
The Invisible (2007,  PG-13)
61
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
62
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
63
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
64
Big Fish (2003,  PG-13)
65
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
66
Blade Runner (1982,  R)
67
Burn After Reading (2008,  R)
Burn After Reading
Fun, Very good. I don't understand why critics was that agressive with this movie. Pitt, Clooney and Malkovich are very good.
68
There Will Be Blood (2007,  R)
69
Finding Neverland (2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments