My Favorite Movies


  1. Zheraa
  2. Zhera~

Give list a short description

  Zheraa's Rating My Rating
1
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 4.5 Stars
Funny Anime About A Girl And A Cat, The Girl Is Brought To The Cat World To Marry The Prince, So She Turnes Into A Cat Because She Has Been In The Cat World For Too Long, Now She Looks For A Way To Turn Back Into Human Form
Click to Rate
2
The Golden Compass (2007,  PG-13)
The Golden Compass 5.0 Stars
A Movie About One Compass And One Girl Who Can Read It, The Compass Can Tell The Girl The Real Truths Or Whats Happpening And What Did Happen
Click to Rate
3
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 5.0 Stars
Sweet Story Where This Girl Has To Work Hard To Get Her Parents Back To Normal With Alittle Help From Her Friends and One Of Them Turns Into A Dragon! Its An Amazing Enchanted Story! A Must See!
Click to Rate
4
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 4.5 Stars
Awesome Anime Action He Is Cursed And Now He mUst Find Away To Heal It! He Meets Many friends and One Who was rised My Wolves. Soon All This Fighting Is To Restore Peace Back To The Land. I Action and Romance Story
Click to Rate
5
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust 5.0 Stars
A Movie Just About Everythin In It, He Crosses The Wall Enterings The Magical and Dangerous Place Just Too Find The Shooting Star, But The Shoot Star Is A Girl
Click to Rate
6
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) 4.5 Stars
Awesome Anime With A Bit Of Everything In it A Story About Princess Nausiaa For Needs To Restore Balance To The Insects And Humans World. A Must See
Click to Rate
7
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1986,  Unrated)
Click to Rate
8
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
9
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
10
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure 4.5 Stars
A Very Well Done Movie With Just About Everythin In It, But Uses The Past To Use As Clues To The Treasure
Click to Rate
11
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story 4.5 Stars
A Awesome Movie, All Most Like The Real Cinderella, About Girl Who Loses Her Father And Works For The Stepmom And Sisters
Click to Rate
12
Elektra (2005,  PG-13)
Elektra 4.5 Stars
Awesome Action, About Girl Who Get Paid To Kill Surtain People, But She Has Problems Of Her Own To Sort Out
Click to Rate
13
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
The Last Samurai (2003) 3.5 Stars
Awesome action
Click to Rate
14
Elf (2003,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments