My Favorite Movies


  zoemarklove's Rating My Rating
1
Stardust (2007,  PG-13)
2
Jackass - The Movie (2002,  R)
3
Jackass: Number Two (2006,  R)
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
too long
7
Finding Nemo (2003,  G)
8
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
12
The Matrix (1999,  R)
13
Shrek (2001,  PG)
14
Braveheart (1995,  R)
15
Forrest Gump (1994,  PG-13)
16
V for Vendetta (2006,  R)
17
Grease (1978,  PG)
18
Donnie Darko (2001,  R)
19
Titanic (1997,  PG-13)
20
Pretty Woman (1990,  R)
21
Shrek 2 (2004,  PG)
22
Saving Private Ryan (1998,  R)
23
King Kong (2005,  PG-13)
24
Saw II (2005,  R)
25
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
26
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
27
La Bamba (1987,  PG-13)
28
Young Guns II (1990,  PG-13)
29
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
30
Rush Hour (1998,  PG-13)
31
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
32
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
33
The Craft (1996,  R)
34
The Transporter (2002,  PG-13)
35
American Pie (1999,  R)
36
American Pie 2 (2001,  R)
37
American Wedding (2003,  R)
38
Grease 2 (1982,  PG)
39
Muriel's Wedding (1995,  R)
40
The Lake House (2006,  PG)
41
The Others (2001,  PG-13)
42
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
43
Ghost Ship (2002,  R)
44
House on Haunted Hill (1999,  R)
45
The Haunting (1999,  PG-13)
46
Transporter 2 (2005,  PG-13)
47
The Good Girl (2002,  R)
48
The Butterfly Effect (2004,  R)
49
The Dark Crystal (1982,  PG)
50
The NeverEnding Story (1984,  PG)
51
Labyrinth (1986,  PG)
52
Legend (1985,  PG)
53
Willow (1988,  PG)
54
Ladyhawke (1985,  PG-13)
55
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
56
Equilibrium (2002,  R)
57
The Goonies (1985,  PG)
58
Hook (1991,  PG)
59
Stand by Me (1986,  R)
60
Crank (2006,  R)
61
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
62
300 (2007,  R)
63
Mean Girls (2004,  PG-13)
64
The Shawshank Redemption (1994,  R)
65
Queen of the Damned (2002,  R)
66
Dead Man's Shoes (2006,  Unrated)
Dead Man's Shoes
love it
67
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
68
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
69
Poseidon (2006,  PG-13)
70
Mom at Sixteen (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments