My Favorite Movies


  1. ZombieHedgehog
  2. Tristan

Only the first ten are in order, the rest are in alphabetical order (by their most common English language title).

  ZombieHedgehog's Rating My Rating
1
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead 5.0 Stars
My favourite movie. Every zombie movie made since borrows from this, whether it's acknowledged or not. Romero knows how to make a film made on a low budget look much more expensive than it was.
Click to Rate
2
The Fly (1986,  R)
The Fly 5.0 Stars
Over-the-top, almost operatically violent and disgusting sci-fi drama from Cronenberg. Jeff Goldblum is the perfect actor to play a human-insect hybrid.
Click to Rate
3
May (2003,  R)
May 5.0 Stars
Quirky and disturbing, MAY is not really a horror film but more of a macabre drama. Angela Bettis is brilliant in this, and Lucky McKee's direction is great, too. I cried at the end...
Click to Rate
4
Halloween (2007) (2007,  R)
Halloween (2007) 5.0 Stars
A dark and disturbing masterpiece from Rob Zombie. I know some of you are going to call me a heretic for saying this, but i liked it a bit more than John Carpenter's original. It's more emotionally involving and better acted. Zombie was smart enough to keep Carpenter's legendary score, though.
Click to Rate
5
Martin (1977,  R)
Martin 5.0 Stars
Romero's masterpiece. A poignant, haunting American gothic. The acting is superb and Romero and cinematographer Michael Gornick manage to make Pittsburgh look simultaneously beautiful and hellish. Proves vampire movies can be about more than whiny goths running around against CG backgrounds.
Click to Rate
6
The Punisher (2004,  R)
The Punisher 5.0 Stars
Alternately poignant and brutal revenge flick based on my favourite comic book character, and starring my favourite actor. Based in part on the WELCOME BACK, FRANK storyline. Too bad Tom Jane didn't stick around for the sequel...
Click to Rate
7
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects 5.0 Stars
Part western, part action movie, Rob Zombie's second film is a darker and more complex adventure for the twisted Dr. Satan cult. Bill Moseley proves he's possibly the most underrated actor working today. Great classic rock soundtrack, if you're into that, too.
Click to Rate
8
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) (1981,  Unrated)
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà  (The Beyond) 5.0 Stars
Lucio Fulci's blood-soaked, surrealistic nightmare of hell on earth. Not really a zombie movie, but if that's what you want, check out Fulci's almost-as-good ZOMBIE (ZOMBI 2).
Click to Rate
9
Spiral (2007,  PG-13)
Spiral 5.0 Stars
Joel David Moore, who is best known for comedies, is outstanding in this haunting drama about a deeply disturbed young man who may or may not be a serial killer.
Click to Rate
10
À l'intérieur (Inside) (2007,  Unrated)
À l'intérieur (Inside) 5.0 Stars
One of the most brutally, realistically violent horror films I have ever seen, but it's not gratuitous or exploitative. Instead, it's haunting and deeply disturbing. The fact that the violence is being commited against a beautiful young woman is nothing new, but having it done BY another beautiful woman is a little different.

Anyone with even a fleeting interest in horror needs to see this film.
Click to Rate
11
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
Click to Rate
12
The Aristocats (1970,  G)
Click to Rate
13
Army of Darkness (1993,  R)
Army of Darkness 5.0 Stars
Brilliant third and final (?) Evil Dead film is a real departure from the first and second. Sam Raimi's direction is excellent as usual but this is Bruce Campbell's show all the way and he simply OWNS the screen, in every sense of the word.

"Shop smart, shop S-Mart...YOU GOT THAT???"
Click to Rate
14
Art School Confidential (2006,  R)
Art School Confidential 5.0 Stars
Much darker than I thought it would be. Terry Zwigoff has a gift for making offbeat comedy dramas about pathetic people. Cool to see Steve Buscemi and Joel David Moore in the same flick, too.
Click to Rate
15
Barton Fink (1991,  R)
Barton Fink 5.0 Stars
Another wonderful film from the Coen brothers. This one reminded me in some ways of Cronenberg's NAKED LUNCH, only less surrealistic (obviously). As usual with the Coens, the acting is superb. I know I've said this many, many times, but I'll repeat it again: John Goodman is one of the best and most underrated actors ever to work in films.
Click to Rate
16
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski 4.5 Stars
Dark and unpredictable genre-bender from the great Coen brothers. John Goodman is quite possibly the most underrated actor working today, and his is just one of the great performances in this film.

The only thing that kept me from giving it 5 stars was that it might be just a TAD too long, but then again what would they have taken out?

Similar in feel to another great offbeat comedy, NAPOLEON DYNAMITE.
Click to Rate
17
The Black Cat (1934,  Unrated)
The Black Cat 5.0 Stars
In many ways Edgar G. Ulmer's THE BLACK CAT is a film decades ahead of it's time. Apart from the presence of Lugosi & Karloff and a total lack of onscreen sex and gore, this could easily have been a Dario Argento film (although it's actually much better than any Argento film...)

A unique and unpredictable masterpiece, required viewing for Lugosi fans, Karloff fans and any and all horror film lovers.
Click to Rate
18
Boogie Nights (1997,  R)
Click to Rate
19
The Book of Life (1998,  Unrated)
The Book of Life 5.0 Stars
Hal Hartley's sardonic take on Christianity. It's Jesus and Satan on New Year's Eve 1999. Thomas Jay Ryan may be the best Satan in any movie I've ever seen.
Click to Rate
20
The Bridge (2006,  R)
The Bridge 5.0 Stars
Haunting and deeply moving documentary about suicide that can be very tough to watch at times. This is what documentary films should be: thought-provoking, unsettling and honest.
Click to Rate
21
The Brood (1979,  R)
The Brood 5.0 Stars
One of the most intelligent horror films ever made. Deeply frightening and grotesque, THE BROOD is somehow also kind of... I guess elegant would be the word. A major leap forward for Cronenberg.
Click to Rate
22
Bruiser (2001,  R)
Bruiser 4.0 Stars
Underrated psycho-drama from Romero. The story of a man who is mad as hell and not going to take it anymore. A well-written, well-acted film, but there's no gore and no zombies, so nobody watched it. Sorry, George, but your real fans appreciate this film.
Click to Rate
23
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
Carnival of Souls 5.0 Stars
Creepy and fascinating classic horror. Too bad Herk Harvey never made another horror film.
Click to Rate
24
Un Gatto nel cervello (Nightmare Concert A Cat in the Brain) (1990,  R)
Un Gatto nel cervello (Nightmare Concert A Cat in the Brain) 4.5 Stars
It's appropriate that the alternate title for A CAT IN THE BRAIN was NIGHTMARE CONCERT, because this film reaches positively operatic levels of violence and depravity. Again, not quite on the level of THE BEYOND or ZOMBIE, but a damn good splatter flick from the Godfather of Gore.
Click to Rate
25
City Of The Living Dead (The Gates of Hell) (1980,  R)
City Of The Living Dead (The Gates of Hell) 5.0 Stars
Often unfairly dismissed as a 'dry-run' for the (admitedly better) THE BEYOND, made a year later, CITY is a terrific horror film in it's own right. Sure, the ending makes no sense at all, but the Thomas family crypt scene that precedes it is one of the most pulse-pounding set pieces in horror history. A great, bizarre shocker from Fulci.
Click to Rate
26
The Circle (2006,  Unrated)
The Circle 5.0 Stars
Fascinating, unpredictable thriller beautifully acted by Angela Bettis and Henry Czerny, who are among the most underrated actors out there. Great ending!
Click to Rate
27
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
28
Control (2004,  R)
Click to Rate
29
The Crazies (1973,  R)
The Crazies 4.5 Stars
Romero's lost classic! THE CRAZIES reverses the threat of the DEAD films: To become a zombie in Romero's world is to lose all individuality, whereas to become infected in THE CRAZIES is to lose all inhibition; essentially, your true self is unleashed. A major, unacknowledged influence of 28 Days Later...
Click to Rate
30
Creepshow (1982,  R)
Creepshow 5.0 Stars
An EC Comic brought to garish, bloody life. Stephen King's script is funny, Tom Savini's effects are nicely grotesque, and Romero's direction captures the style of a comic book far better than Ang Lee's work on HULK.
Click to Rate
31
Crumb (1994,  R)
Crumb 5.0 Stars
Terry Zwigoff is one of the masters of combining the absurd with the pathetic, and this fascinating documentary proves it. I admit to being ignorant about R. Crumb before seeing this, except for liking the first Fritz the Cat film (which Crumb hated!), but now my curiousity is piqued and I'm going to look into this fascinating, enigmatic man's work.

Would make a good double feature with PORN STAR: THE LEGEND OF RON JEREMY.
Click to Rate
32
Day of the Dead (1985) (1985,  Unrated)
Day of the Dead (1985) 5.0 Stars
The ultimate zombie-splatter film! Tom Savini's make-up effects have never been more realistic and grotestque. The whole film is much darker than DAWN, and except for the inexplicable happy ending, the most nihilistic of the DEAD films. Joe Pilato is the quintessential Romero villian: loud, violent and cartoonishly evil. A classic!
Click to Rate
33
The Dead Zone (1983,  R)
The Dead Zone 4.5 Stars
Cronenberg's first Hollywood movie still has some pretty bizarre moments. CHristopher Walken is great as Johnny, and Martin Sheen seems to be somehow channeling George W. Bush... scary!
Click to Rate
34
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
35
Deranged (1974,  R)
Deranged 5.0 Stars
Absolutely incredible Ed Gein-inspired flick (released the same year as THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE, which may explain why it's so obscure). I desperately want an UNRATED DVD of this kickass horror classic to be released!!!
Click to Rate
36
Detour (1945,  Unrated)
Detour 5.0 Stars
Generally speaking, whenever I watch a "classic" film noir, I'm deeply disappointed (as was the case with LAURA and GILDA, just to name two), but I found Edgar G. Ulmer's DETOUR to actually live up to the ballyhoo. DETOUR is, in fact, one of the very few noirs I've seen that actually has the "haunting" feel often attributed to the genre. Tom Neal (an effective thug in the Lugosi chiller BOWERY AT MIDNIGHT) is a fine anti-hero; whether he's an innocent victim of circumstances or a lying multiple murderer really doesn't matter. And Ann Savage may be the most vitriolic femme fatale I've ever come across; she's quite beautiful but her character is so damn EVIL it's tough to not be repulsed by her.

A triumph for the brilliant Edgar G. Ulmer!
Click to Rate
37
Diary of the Dead (2007,  R)
Diary of the Dead 5.0 Stars
Romero's best film since DAWN, and the best zombie movie since Lucio Fulci's ZOMBI 2. Also, this is really the only DEAD film other than NIGHT which is actually scary. The plot suits Romero's social commentary perfectly, and the hopefulness of LAND has been replaced by a much darker, existential tone.
Click to Rate
38
Dr. Jekyll and Sister Hyde (1971,  PG)
Dr. Jekyll and Sister Hyde 5.0 Stars
Excellent latter day Hammer gothic with an "everything including the kitchen sink" mentality: you've got a transgender Jekyll/Hyde thing, a Jack the Ripper angle, AND a Burke and Hare angle. Wow!

Ralph Bates was likable but never really much of an actor (it's hard to believe Hammer ever believed Ralph Bates and Mike Raven could be the new Peter Cushing and Christopher Lee...), and he's really about average here. The show belongs to the gorgeous Martine Beswick, who I really wish had been in more Hammer films (and more horror films in general).

A bizarre classic.
Click to Rate
39
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
Downfall (Der Untergang) 5.0 Stars
At once deeply moving and profoundly disturbing, DER UNTERGANG is the greatest film ever made about Adolf Hitler. Bruno Ganz is superb as the rapidly deteriorating Fuher, and Ulrich Matthes almost manages to steal the film with his chilling (but not over-the-top) portrayal of Doktor Goebbels. I have said this before, but I think it can be repeated here: This film is so effective because it portays the Nazis as human beings rather than monsters. After all, isn't the fact that they WERE human beings the scariest thing of all?
Click to Rate
40
Dracula - Prince of Darkness (1966,  Unrated)
Dracula - Prince of Darkness 5.0 Stars
For my money a superior film to Hammer's (still great) 1958 (HORROR OF) DRACULA. Christopher Lee has simply never been more frightening than he is here as the silent bloodsucker (you'd think watching a movie in which Christopher Lee never speaks would be a disapointment, but Lee is still superb) and Terrence Fisher's direction is (as always) flawless.

PRINCE OF DARKNESS also has a much darker feel than the adventurous, somewhat innocent 58 film.

A classic!
Click to Rate
41
Eaten Alive (1977,  R)
Eaten Alive 5.0 Stars
Tobe Hooper's OTHER masterpiece of American gothic is not as famous as THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE, but it's just as twisted and far more graphic in terms of onscreen bloodletting. The crocodile looks ludicrous, but that's really part of the charm. A young Robert Englund has a very funny small role.
Click to Rate
42
The Evil Dead (1982,  NC-17)
The Evil Dead 5.0 Stars
THE ULTIMATE EXPERIENCE IN GRUELING TERROR!!! Sam Raimi's groundbreaking indie splatter flick is everything is cracked up to be. Often overlooked is the fact that this film is actually, truly SCARY. I just hope they don't mess up the remake too badly...
Click to Rate
43
Evil Dead 2 (1987,  R)
Evil Dead 2 5.0 Stars
Not as scary as the first but even more zany and off-the-wall. Bruce Campbell had found his persona by this point, and his pitch-perfect performance is mesmerizing. Raimi's direction is superb.
Click to Rate
44
eXistenZ (1999,  R)
eXistenZ 4.5 Stars
Smarter than The Matrix, with cheaper but more striking production design. This is the only film I've ever seen Don McKellar in where I didn't want to smack him repeatedly...
Click to Rate
45
F for Fake (1974,  Unrated)
F for Fake 5.0 Stars
Possibly the most unique film I've ever seen, th