Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. zorah88
  2. Noora

I love these films for very different reasons: visuals, characters, story, minblowing scenes, actors, directors or elements which are important to me (for example cultural, musical)

  zorah88's Rating My Rating
1
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver 5.0 Stars
The most spectacular movie of the 70's and my personal favourite
Click to Rate
2
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
3
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
4
The Deer Hunter (1978,  R)
Click to Rate
5
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
6
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
7
Mean Streets (1973,  R)
Click to Rate
8
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
9
The Jacket (2005,  R)
Click to Rate
10
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
11
Casino (1995,  R)
Click to Rate
12
Mozart and the Whale (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
14
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
15
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
16
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
17
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
18
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
19
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Click to Rate
20
The Untouchables (1987,  R)
Click to Rate
21
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
22
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
23
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
24
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
25
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
26
Star Wars (,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments