My Favorite Movies


  1. Zzombiefoodd
  2. Zombie

I'm trying to keep it narrowed down to 20, but there are others that I'm obsessed with. And other greats which I may have yet to see.

  Zzombiefoodd's Rating My Rating
1
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element 5.0 Stars
My favorite movie of all time. The special effects made in 97 are more realistic than in a lot of the newer movies today. And I don't know what else to say except I love this movie.....
Click to Rate
2
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish 5.0 Stars
This movie basicly shows how I want to live my life, why go along the beaten path when you can make your life into anything you want. Also Tim Burton always makes great movies.
Click to Rate
3
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) 5.0 Stars
Heart Wrenching.
A story of a girl with an evil step father (Mean but not always towards her), forced into a world that she doesn't like, and only has fairy tales as a means to escape it. It's does a great job keeping you interested and wondering what's coming.

I loved the fairytale world enough that I was able to ignore the fact it was completely in a different language. I highly recommend it to fans of fantasy as long as you can handle subtitles.

The whole beating in a face with a glass bottle was a bit creepy for what I was expecting to be a magical movie. So keep in mind NOT for little kids.
Click to Rate
4
Stephen King's It (2000,  Unrated)
Stephen King's It 5.0 Stars
I'd give this many more stars if it would let me. It's the ultimate horror movie, it has a killer clown, giant monster spider, and silver is a weapon, these are the things horror movies are made of.
Click to Rate
5
The Host (Gwoemul) (2006,  R)
The Host (Gwoemul) 5.0 Stars
One of the best monster movies of all time. There was nothing I didn't like. Just make sure to watch it in Korean with subtitles.
Click to Rate
6
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon 5.0 Stars
The best patriotic movie out there. Also lots of bigger stars and a song by Aerosmith so what's not to like?
Click to Rate
7
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 5.0 Stars
I watched it in Korean without subtitles but what I could understand I loved.


Ok got subtitles this time. This is without a doubt the best Romantic Comedy out there. There is no way they can get any better. And no way the remake can be even a quarter as good.
Click to Rate
8
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 5.0 Stars
I don't say this word much, but this movie was Beautiful. Great score, great visual effects, great story, great everything.

Government police trick a blind girl (whom they believe is the daughter of the former Ruler of "The House of Flying Daggers") inot leading then to a reistance hide out, but along the way things keep going wrong the police are mistaken to be criminals and are forced to fight their own allies.

Great twists and turns and one emotional ending. That one guy cheated. Twice. You'll know what I mean when you see it.

Beautiful movie.
Click to Rate
9
The Crow (1994,  R)
The Crow 4.5 Stars
I think The Crow has taken the title of my favorite hero.
Click to Rate
10
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
Ok I've decided I love this movie and I only had to watch it two times to realize that. It has Bruce Willis and Jessica Alba which is all any movie needs to be awesome.
Click to Rate
11
Big Nothing (2006,  Unrated)
Big Nothing 5.0 Stars
Any movie can have a twist ending, but this one is just one big twist. There is constantly new things happening to the point where the story has nothing to do with the starting story.

Best part is that it never gets confusing. Also Simon Pegg is Awesome. Always.
Click to Rate
12
Sunshine (2007,  R)
Sunshine 5.0 Stars
A visually great movie. I went into this movie kinda expecting it to be like "The Core," but it was far better. In fact it's now probably one of my favorite apocalyptic type movies.

I love the empowering images of this film, and the tie in with religious/kinda crazy dialog rounds it out perfectly.

"At the end of time, a moment will come when just one man remains. Then the moment will pass. Man will be gone. There will be nothing to show that we were ever here... but stardust."
Click to Rate
13
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity 5.0 Stars
WOW. A space western. Now I've seen everything.

This is the end to a TV show called Firefly. It's about a crew of space salvagers and a mysterious psychic/ crazy person aboard a ship called "Serenity".

And if you've never herd of it watch it. Starting with Firefly. Trust me.
Click to Rate
14
Ned Kelly (2004,  R)
Ned Kelly 5.0 Stars
I wanted to see this for so long (mainly cause it had Emily in it) I was afraid I might end up not liking it in the end. But of course in the end I loved everything about it, though it only had Emily in it for about a total of 2 minutes throughout.


I love the story of Ned Kelly. Before watching this movie I read up on some of the history, but seeing it played out like this was the best way I can think of to learn the story.


It's about a man named Ned Kelly who is fed up with police brutality and forms a gang which robs banks and picks fights with English police (basically). and it all leads to one of the more impressive last stands I have ever seen.
Click to Rate
15
Ghost Ship (2002,  R)
Ghost Ship 5.0 Stars
Had to watch it a few times but now I love it. It has my favorite actress (E. Browning), Mudvayne for the theme song, awsome death scenes, and one surprising twist.
Click to Rate
16
Because of Winn-Dixie (2005,  PG)
Because of Winn-Dixie 5.0 Stars
I missed the middle of this movie, but what I saw I liked. Great story and great cast hopefully I can watch the whole thing sometime. I'm sure I'll end up rating it higher then.





I was finally able to watch the complete movie. I had to threaten bodily harm to watch it in peace and silence.

It was a all around great movie. It has it's happy moments and it's sad ones, an A+ story, and a wonderful cast including Jeff Daniels and AnnaSophia Robb.
Click to Rate
17
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show 5.0 Stars
One of Jim Carrey's first serious movies and he does an awesome job. One of the few movies that almost make me tear with happiness.
Click to Rate
18
Tremors (1989,  R)
Tremors 4.5 Stars
Love it.
Click to Rate
19
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko 5.0 Stars
Such an awsome yet confusing movie. What would you do if you could change the futur.
Click to Rate
20
Chasing Amy (1997,  R)
Chasing Amy 5.0 Stars
WOW. I went into this movie expecting a standard Jay and Silent Bob movie, but it was brilliant!

Sure more than half of it was about sex, but the love story was great and believeable.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments